33551 MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, vävnad, "Grodblad", signerad AB MMF, 1900-talets mitt

33551a_8dc63681965d1ec_med.jpeg
  • 33551a_8dc63681965d1ec_sm.jpeg
  • 33551b_8dc63681a5bfbda_sm.jpeg
  • 33551c_8dc63681b1ff200_sm.jpeg
  • 33551d_8dc63681bdd8335_sm.jpeg
  • 33551e_8dc63681ce11af1_sm.jpeg

Ull, mönster mot beige botten, samt med pappersetikett, ca 38 x 44 cm

  • Konditionsrapport:Fläckar, åldersrelaterat slitage

Värdering1 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
Fraktavgift (från)125 SEK

Märta Måås-Fjetterström (1873-1941)
Sverige

I kategori Art
Märta Måås-Fjetterström var en svensk textilkonstnär född i Kimstad, Östergötland. Måås-Fjetterström var anställd vid Kulturen i Lund och bedrev även egen verkstad. Verk från Märta Måås-Fjetterströms verkstad finns idag presenterade på museum och gallerier världen över, bl a Louvren, Victoria and Albert Museum, The Metropolitan Museum of Art och Nationalmuseum.

ÄNDRADE ÖPPETTIDER: 10/5 STÄNGT