Börjar: 3 jun 2022 15:30
Avslutas: 12 jun 2022 16:00

Juniauktion

Juniauktion
TOM KRESTESEN, olja på duk, signerad och daterad 60_3910a_8da4341b31d4bee_lg.jpeg
893
TOM KRESTESEN, olja på duk, signerad och daterad 60
Slutpris600 SEK
Utropspris400 SEK
CARMOSÉRING, 18k vitguld, smaragd och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 3,5 g_3116a_8da4555d03d97ce_lg.jpeg
887
CARMOSÉRING, 18k vitguld, smaragd och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 3,5 g
Slutpris2 600 SEK
Utropspris4 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft_3981a_8da454c900dfb91_lg.jpeg
895
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets andra hälft _3089a_8da3d906b5848c6_lg.jpeg
896
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Utropspris200 SEK
BOKHYLLA,1920-/30-tal, björk_3986a_8da43df6b6f602a_lg.jpeg
894
BOKHYLLA,1920-/30-tal, björk
Slutpris500 SEK
Utropspris800 SEK
SKRIVBORD, gustaviansk stil, 2000-tal_3166a_8da37f33330c441_lg.jpeg
897
SKRIVBORD, gustaviansk stil, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Utropspris800 SEK
KLÄDSKÅP, jugend, mörkbetsad ek_3297a_8da3d8ca2ac364e_lg.jpeg
898
KLÄDSKÅP, jugend, mörkbetsad ek
Slutpris200 SEK
Utropspris1 000 SEK
MATTA, sk patchwork, ca 230 x 166 cm_2620a_8da29afb66bb809_lg.jpeg
899
MATTA, sk patchwork, ca 230 x 166 cm
Slutpris500 SEK
Utropspris3 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, barockstil, Torshammar nr 62_3960a_8da45631cf68bbc_lg.jpeg
900
LJUSSTAKAR, 1 par, barockstil, Torshammar nr 62
Slutpris450 SEK
Utropspris800 SEK
SKÅL, majolika, Rörstrand, tidigt 1900-tal_3992a_8da4474ca005280_lg.jpeg
901
SKÅL, majolika, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
TAKLAMPA, Zlamp, Ateljén i Anderslöv, samtida_3984a_8da43ff80c13eab_lg.jpeg
903
TAKLAMPA, Zlamp, Ateljén i Anderslöv, samtida
SlutprisInga bud
Utropspris400 SEK
BORDSLAMPOR, 3 st glas, 1900-/2000-tal_3093a_8da44e917b96e7b_lg.jpeg
904
BORDSLAMPOR, 3 st glas, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Utropspris300 SEK
CARL MALMSTEN, sängbord, Bodafors, 1900-talets andra hälft _3989a_8da44e5d34e308e_lg.jpeg
905
CARL MALMSTEN, sängbord, Bodafors, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Utropspris300 SEK
FÅRSKINN, gotlandsfår, ca 100 x 75 cm_3090a_8da42853d7495f4_lg.jpeg
906
FÅRSKINN, gotlandsfår, ca 100 x 75 cm
Slutpris900 SEK
Utropspris400 SEK
TAKLAMPA, 1900-tal_3985a_8da4562fd099f40_lg.jpeg
907
TAKLAMPA, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Utropspris300 SEK
INGRID ATTERBERG, vas, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby_3358a_8da3efba7046dcc_lg.jpeg
908
INGRID ATTERBERG, vas, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby
Slutpris450 SEK
Utropspris400 SEK
FÅRSKINN, brungrått, ca 100 x 73 cm_3091a_8da42854f986e59_lg.jpeg
910
FÅRSKINN, brungrått, ca 100 x 73 cm
Slutpris550 SEK
Utropspris300 SEK
ULRIKA HYDMAN-VALLIEN, skål, "Caramba", Kosta-Boda _3988a_8da446e5c60cb9b_lg.jpeg
911
ULRIKA HYDMAN-VALLIEN, skål, "Caramba", Kosta-Boda
Slutpris600 SEK
Utropspris400 SEK
CARL MALMSTEN, toalettbord, "Birgitta", Bodafors, 1961_3990a_8da44033e534b4e_lg.jpeg
902
CARL MALMSTEN, toalettbord, "Birgitta", Bodafors, 1961
Slutpris800 SEK
Utropspris1 000 SEK
PLÅTLEKSAKER, ca 53 st, 1900-tal, bl a Dinky toys, Corgi, Matchbox, Meccano_3998a_8da4532a5a30d47_lg.jpeg
912
PLÅTLEKSAKER, ca 53 st, 1900-tal, bl a Dinky toys, Corgi, Matchbox, Meccano
Slutpris750 SEK
Utropspris500 SEK
CHIFFONJÉ, sengustaviansk, 1800-tal_3289a_8da39a4f51c1242_lg.jpeg
909
CHIFFONJÉ, sengustaviansk, 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
Utropspris1 200 SEK
KRUS, 2 st, lergods, handmålad dekor_3863a_lg.jpeg
913
KRUS, 2 st, lergods, handmålad dekor
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
BALANSPALLAR, 2 st, 2000-tal, Ongo, Tyskland_3110a_8da380507f0c6d5_lg.jpeg
915
BALANSPALLAR, 2 st, 2000-tal, Ongo, Tyskland
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-/2000-tal_3158a_8da37dd260943b9_lg.jpeg
916
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-/2000-tal
Slutpris950 SEK
Utropspris600 SEK
MATTA, sk patchwork, ca 252 x 171 cm_2623a_8da29b01691c237_lg.jpeg
917
MATTA, sk patchwork, ca 252 x 171 cm
Slutpris500 SEK
Utropspris3 500 SEK
AXEL LARSSON, karmstol, Svängsta stilmöbler, 1950-tal_3841a_lg.jpeg
914
AXEL LARSSON, karmstol, Svängsta stilmöbler, 1950-tal
Slutpris850 SEK
Utropspris1 500 SEK
EVA OCH PETER MORITZ, stol, "PS Surrig", IKEA_3991a_8da43d4caee49a1_lg.jpeg
918
EVA OCH PETER MORITZ, stol, "PS Surrig", IKEA
Slutpris400 SEK
Utropspris400 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", matbord, Danmark_3230a_8da44e723e2d789_lg.jpeg
919
Slutpris1 300 SEK
Utropspris1 500 SEK
KNUT NORRMAN, olja på pannå, signerad _3788a_lg.jpeg
920
KNUT NORRMAN, olja på pannå, signerad
Slutpris250 SEK
Utropspris300 SEK
FÄLLBORD, omkring år 1900_3329a_8da3f209e5333a6_lg.jpeg
921
FÄLLBORD, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Utropspris600 SEK
TAKLAMPA, koppar, 1900-talets första hälft_3993a_8da440d37f761d1_lg.jpeg
922
TAKLAMPA, koppar, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
KANDELABER, malm, Bolling AB Grenna, 1900-talets andra hälft _3828a_lg.jpeg
923
KANDELABER, malm, Bolling AB Grenna, 1900-talets andra hälft
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
ENTREPRENADMASKINER/LEKSAKER, 4 st, Joal, Spanien, Caterpillar, 1900-talets andra hälft_4001a_8da453115aad01b_lg.jpeg
924
ENTREPRENADMASKINER/LEKSAKER, 4 st, Joal, Spanien, Caterpillar, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Utropspris1 200 SEK
ENTREPRENADMASKINER/LEKSAKER, 3 st, Joal, Spanien, Caterpillar, 1900-talets andra hälft_4002a_8da446cb65930c6_lg.jpeg
925
ENTREPRENADMASKINER/LEKSAKER, 3 st, Joal, Spanien, Caterpillar, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Utropspris1 200 SEK
ENTREPRENADMASKINER/LEKSAKER, 3 st, Joal, Spanien, Volvo BM, 1900-talets andra hälft_4003a_8da446d8e7cc341_lg.jpeg
926
ENTREPRENADMASKINER/LEKSAKER, 3 st, Joal, Spanien, Volvo BM, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Utropspris1 000 SEK
ENTREPRENADMASKINER/LEKSAKER, 3 st, Joal, Spanien, Volvo BM, 1900-talets andra hälft_4004a_8da45303c235014_lg.jpeg
927
Slutpris500 SEK
Utropspris1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kopiemålning, olja på duk, otydligt signerad och daterad 1896_4019a_lg.jpeg
928
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kopiemålning, olja på duk, otydligt signerad och daterad 1896
Slutpris1 300 SEK
Utropspris2 000 SEK
STOLAR, 1 par, Martela, 2000-tal_4016a_lg.jpeg
929
STOLAR, 1 par, Martela, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris500 SEK
LJUSLYKTA, "Hurricane Gold", Skogsberg & Smart_4033a_8da449bdb5af24b_lg.jpeg
930
LJUSLYKTA, "Hurricane Gold", Skogsberg & Smart
Slutpris750 SEK
Utropspris800 SEK
HENNING HOUGAARD, vinterlandskap med älgtjur, olja på duk_4010a_lg.jpeg
933
HENNING HOUGAARD, vinterlandskap med älgtjur, olja på duk
Slutpris200 SEK
Utropspris1 500 SEK
CHESTERFIELDFÅTÖLJER, 1900-talets andra hälft _4008a_8da441eb0888708_lg.jpeg
932
CHESTERFIELDFÅTÖLJER, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Utropspris1 500 SEK
PROVDOCKA, sent 1800-tal
_4011a_lg.jpeg
934
PROVDOCKA, sent 1800-tal
Slutpris300 SEK
Utropspris1 200 SEK
ERIK WÖRTZ, bänk "Novett", Ikea, 1960-tal_4013a_lg.jpeg
935
ERIK WÖRTZ, bänk "Novett", Ikea, 1960-tal
Slutpris450 SEK
Utropspris800 SEK
SPEGEL, 1800-talets andra hälft_4036a_8da44e6b0b2c31a_lg.jpeg
936
SPEGEL, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Utropspris400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets andra hälft, olja på pannå, otydligt signerad _3814a_lg.jpeg
937
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets andra hälft, olja på pannå, otydligt signerad
Slutpris200 SEK
Utropspris800 SEK
CHESTERFIELDSOFFA, 1900-talets andra hälft _4007a_8da441e9f240a8f_lg.jpeg
931
CHESTERFIELDSOFFA, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Utropspris1 500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn_4014a_lg.jpeg
938
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn
Slutpris900 SEK
Utropspris2 500 SEK
MODELLTÅG,  större modell, sannolikt tidigt 1900-tal, "Thor"_4022a_lg.jpeg
941
MODELLTÅG, större modell, sannolikt tidigt 1900-tal, "Thor"
Slutpris6 000 SEK
Utropspris7 500 SEK