Börjar: 3 jun 2022 15:30
Avslutas: 12 jun 2022 16:00

Juniauktion

Juniauktion
GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, matta "Fasett", Kasthall, 1900-talets andra hälft_3951a_8da441ee9eea91b_lg.jpeg
698
GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, matta "Fasett", Kasthall, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Utropspris4 000 SEK
GEORG JENSEN, 6 st saltkar med skedar, "Blossom", sterlingsilver, tot vikt ca 95 g_3791a_lg.jpeg
699
GEORG JENSEN, 6 st saltkar med skedar, "Blossom", sterlingsilver, tot vikt ca 95 g
Slutpris2 200 SEK
Utropspris2 000 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, 1900-talets första hälft, bla KPM & Dresden_3793a_lg.jpeg
700
FIGURINER, 4 st, porslin, 1900-talets första hälft, bla KPM & Dresden
Slutpris1 200 SEK
Utropspris2 500 SEK
BAKHTIARI, orientmatta, sannolikt 1920-/30-tal, ca 140x209 cm_3794a_lg.jpeg
701
BAKHTIARI, orientmatta, sannolikt 1920-/30-tal, ca 140x209 cm
Slutpris2 000 SEK
Utropspris8 000 SEK
STOLAR, 5 st, "Dune", Pascal Mourgue, Fermob_3795a_lg.jpeg
702
STOLAR, 5 st, "Dune", Pascal Mourgue, Fermob
Slutpris1 200 SEK
Utropspris2 500 SEK
ÖRJAN WIKSTRÖM, färglitografi, signerad_3816a_lg.jpeg
703
ÖRJAN WIKSTRÖM, färglitografi, signerad
SlutprisInga bud
Utropspris400 SEK
KINAMATTA, silke, old, ca 140 x 91 cm_3798a_lg.jpeg
704
KINAMATTA, silke, old, ca 140 x 91 cm
Slutpris200 SEK
Utropspris1 000 SEK
SALONGSBORD, omkring år 1900, björk_3799a_lg.jpeg
705
SALONGSBORD, omkring år 1900, björk
Slutpris200 SEK
Utropspris1 000 SEK
FOTOGRAFIER, 1 par, 1900-/2000-tal_3904a_8da4341ebcf7718_lg.jpeg
706
FOTOGRAFIER, 1 par, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, stengods, Rörstrand_3800a_lg.jpeg
707
CARL-HARRY STÅLHANE, stengods, Rörstrand
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
TÄBRIZ, orientmatta, semiantik, ca 335 x 450 cm_3802a_lg.jpeg
708
TÄBRIZ, orientmatta, semiantik, ca 335 x 450 cm
Slutpris3 400 SEK
Utropspris7 000 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Donati, Italien, 2000-tal_3803a_lg.jpeg
709
SKRIVBORDSSTOL, Donati, Italien, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
SPEGEL, större modell, 1900-/2000-tal_3804a_lg.jpeg
710
SPEGEL, större modell, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris600 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 200 x 113 cm_3818a_lg.jpeg
711
ORIENTMATTA, old, ca 200 x 113 cm
Slutpris400 SEK
Utropspris600 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1900-talets början_3805a_lg.jpeg
712
LJUSKRONA, oskariansk, 1900-talets början
Slutpris1 200 SEK
Utropspris2 500 SEK
BØRGE MOGENSEN, sideboard, Öresund, Karl Andersson & Söner_3806a_lg.jpeg
713
BØRGE MOGENSEN, sideboard, Öresund, Karl Andersson & Söner
Slutpris5 000 SEK
Utropspris8 000 SEK
MATSERVISDELAR, 18 delar, porslin, "Grön Anna", Rörstrand_3356a_8da3ef55893c0ca_lg.jpeg
714
MATSERVISDELAR, 18 delar, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris550 SEK
Utropspris500 SEK
BREFKORTSALBUM, jugend, omkring år 1900, med ca 88 brevkort_3807a_lg.jpeg
715
BREFKORTSALBUM, jugend, omkring år 1900, med ca 88 brevkort
Slutpris250 SEK
Utropspris500 SEK
TOM KRESTENSEN, färglitografi, signerad och daterad 82_3809a_lg.jpeg
716
TOM KRESTENSEN, färglitografi, signerad och daterad 82
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
PELARBORD, 1800-talets andra hälft_3815a_lg.jpeg
717
PELARBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Utropspris2 000 SEK
SVEN-OLOF EHRÉN, 2 st, färglitografier, signerade och numrerade_3893a_8da43411f349733_lg.jpeg
718
Slutpris200 SEK
Utropspris400 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn_3811a_lg.jpeg
719
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris400 SEK
Utropspris1 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med southsea pärlor _3812a_lg.jpeg
720
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med southsea pärlor
Slutpris1 000 SEK
Utropspris2 500 SEK
WILHELM KÅGE, skålfat, stengods, "Argenta", Gustavsberg_3059a_8da3ef3b4417bd9_lg.jpeg
721
WILHELM KÅGE, skålfat, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Utropspris200 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal_3817a_lg.jpeg
722
BYRÅ, sent 1800-tal
SlutprisInga bud
Utropspris600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,76 ct_3596a_lg.jpeg
724
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,76 ct
Slutpris4 800 SEK
Utropspris12 000 SEK
RING, 18k guld, med briljant- och baguettslipade diamanter bl a ca 0,65 ct_3733a_lg.jpeg
725
RING, 18k guld, med briljant- och baguettslipade diamanter bl a ca 0,65 ct
Slutpris3 600 SEK
Utropspris5 000 SEK
SEXTANT, Japan, modell MS-933, 1900-tal_3955a_8da456309a7ec68_lg.jpeg
723
SEXTANT, Japan, modell MS-933, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Utropspris400 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft _3885a_8da43dfb633c3b6_lg.jpeg
726
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Utropspris800 SEK
HALLMÖBEL / TAMBURMAJOR, Thonetstil, tidigt 1900-tal_3834a_lg.jpeg
728
HALLMÖBEL / TAMBURMAJOR, Thonetstil, tidigt 1900-tal
Slutpris700 SEK
Utropspris1 500 SEK
VERNER PANTON, stolar, 2 st, "Series 430", för Verpan_3820a_lg.jpeg
727
VERNER PANTON, stolar, 2 st, "Series 430", för Verpan
Slutpris3 800 SEK
Utropspris5 000 SEK
ORIENTMATTA, silke, ca 90 x 136 cm_3821a_lg.jpeg
729
ORIENTMATTA, silke, ca 90 x 136 cm
Slutpris800 SEK
Utropspris2 000 SEK
OLLE LARSSON, olja på duk, signerad_3824a_lg.jpeg
730
OLLE LARSSON, olja på duk, signerad
Slutpris400 SEK
Utropspris800 SEK
ALFRED HEDLUND, oljemålning, signerad och daterad 1920_3825a_8da4340c8cadff8_lg.jpeg
731
ALFRED HEDLUND, oljemålning, signerad och daterad 1920
Slutpris400 SEK
Utropspris400 SEK
SVEN LIDBERG, färglitografi, signerad och numrerad 238/280_3950a_8da434252c3adaa_lg.jpeg
732
SVEN LIDBERG, färglitografi, signerad och numrerad 238/280
Slutpris700 SEK
Utropspris600 SEK
MARIANNE WESTMAN, 3 st, burkar med lock, stengods, Rörstrand _3826a_lg.jpeg
733
MARIANNE WESTMAN, 3 st, burkar med lock, stengods, Rörstrand
Slutpris400 SEK
Utropspris400 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, blandteknik, signerad_3829a_lg.jpeg
735
OSCAR REUTERSVÄRD, blandteknik, signerad
Slutpris600 SEK
Utropspris1 500 SEK
ANTTI KOTILAINEN, kontorsstol, Sola serien, Martela, Finland_3246a_8da3cbea2a29654_lg.jpeg
736
ANTTI KOTILAINEN, kontorsstol, Sola serien, Martela, Finland
Slutpris500 SEK
Utropspris500 SEK
LARS NORRMAN, färglitografi_3906a_8da4341cd8ea62a_lg.jpeg
737
LARS NORRMAN, färglitografi
Slutpris200 SEK
Utropspris800 SEK
ZAGHE, orientmatta, sannolikt 1930-tal, ca 131 x 213 cm_3827a_lg.jpeg
734
ZAGHE, orientmatta, sannolikt 1930-tal, ca 131 x 213 cm
Slutpris1 500 SEK
Utropspris2 500 SEK
SPEGEL, renässansstil, 1900-talets första hälft_3830a_lg.jpeg
738
SPEGEL, renässansstil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Utropspris2 500 SEK
BARNSTOL, 1800-1900-tal, kolonial stil_3831a_lg.jpeg
739
BARNSTOL, 1800-1900-tal, kolonial stil
Slutpris200 SEK
Utropspris400 SEK
COLLIER, 2 st, korall_3819a_lg.jpeg
740
COLLIER, 2 st, korall
Slutpris450 SEK
Utropspris1 000 SEK
JORDGLOB, 1900-talets andra hälft_3836a_lg.jpeg
741
JORDGLOB, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Utropspris400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn_3832a_lg.jpeg
742
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn
Slutpris800 SEK
Utropspris2 000 SEK
SAROUK MIR, orientmatta, ca 220 x 170 cm_4018a_lg.jpeg
744
SAROUK MIR, orientmatta, ca 220 x 170 cm
Slutpris1 500 SEK
Utropspris4 000 SEK
HERIZ, orientmatta, galleri, sannolikt 1900-talets första kvartal, ca 90x504 cm_3837a_lg.jpeg
745
Slutpris2 200 SEK
Utropspris8 000 SEK
RING, 18k guld, carmosémodell, med opal 3,68 ct och diamanter tot 0,95 ct_3839a_lg.jpeg
746
RING, 18k guld, carmosémodell, med opal 3,68 ct och diamanter tot 0,95 ct
Slutpris10 000 SEK
Utropspris15 000 SEK