MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK

FIGURIN, parian, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Final bid250 SEK
Est500 SEK

ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK

HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK

IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK

BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Final bid4,600 SEK
Est3,000 SEK

GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Final bid15,000 SEK
Est4,000 SEK

HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Final bid450 SEK
Est300 SEK

Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Final bid350 SEK
Est400 SEK

HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK

LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 116/310
Final bid200 SEK
Est400 SEK

ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK

FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est600 SEK

GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Final bid200 SEK
Est400 SEK

FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Final bid200 SEK
Est300 SEK

KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK

FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK

GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Final bid650 SEK
Est400 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK

EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK

PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est400 SEK

KÄPP, med silverkrycka, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est600 SEK

FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK

SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

LÄNKDELAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK

Final bid250 SEK
Est400 SEK

HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK

BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK

RING, 18k guld, med rosa sten, tot vikt ca 1,4 g
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK

ARMBANDSUR, Citizen Automatic, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

ARMBAND, 18k guld, bismarck, med 6 berlocker, tot vikt ca 9,2 g
Final bid7,600 SEK
Est7,000 SEK

KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK

HERRARMBANDSUR, 18k guld, Omega, Automatic, 1900-talets andra hälft
Final bid10,500 SEK
Est4,000 SEK

GLÖGGSERVIS, 9 del, glas, Boda Nova, sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

Final bid200 SEK
Est300 SEK

NATTKARAFF, glas, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est400 SEK

VINGLAS, 6 st, glas, sannolikt sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

STIG LINDBERG, fat, stengods, "Silur", Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est800 SEK

PIEDESTAL, bambu och rotting, 1940-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK

RING, 18k guld, svenska stämplar 1894, med blå syntetisk sten, tot vikt ca 4,6 g
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK