MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
FIGURIN, parian, 1900-tal
FIGURIN, parian, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Final bid250 SEK
Est500 SEK
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Final bid4,600 SEK
Est3,000 SEK
GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Final bid15,000 SEK
Est4,000 SEK
HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Final bid450 SEK
Est300 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Final bid350 SEK
Est400 SEK
HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est600 SEK
GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Final bid650 SEK
Est400 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est400 SEK
KÄPP, med silverkrycka, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est600 SEK
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LÄNKDELAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
 BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
RING, 18k guld, med rosa sten, tot vikt ca 1,4 g
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
ARMBANDSUR, Citizen Automatic, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, bismarck, med 6 berlocker, tot vikt ca 9,2 g
Final bid7,600 SEK
Est7,000 SEK
KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
HERRARMBANDSUR, 18k guld, Omega, Automatic, 1900-talets andra hälft
Final bid10,500 SEK
Est4,000 SEK
GLÖGGSERVIS, 9 del, glas, Boda Nova, sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
NATTKARAFF, glas, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, sannolikt sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, "Silur", Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est800 SEK
PIEDESTAL, bambu och rotting, 1940-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, svenska stämplar 1894, med blå syntetisk sten, tot vikt ca 4,6 g
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK