GLASMÅLNINGAR, 2 st, 1800-tal
GLASMÅLNINGAR, 2 st, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
SERVERINGSFAT, porslin, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, 1900-/2000-tal
LJUSKRONA, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BOKSTÖD, 1 par, sten, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
HATTHYLLA, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VITRINSKÅP, 1800-talets slut
VITRINSKÅP, 1800-talets slut
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KAFFESKEDAR, 13 st, silver, 1960-tal, tot vikt ca 130 g
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Final bid650 SEK
Est600 SEK
DAMARMBANDSUR, 14k guld, 1900-talets mitt
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 7,4 g
Final bid5,600 SEK
Est6,000 SEK
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,2 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
WILHELM KÅGE, skål, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, 14 st, olika material, bla Sporrong, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, CG Hallberg, 1945, tot vikt ca 150 g
Final bid2,400 SEK
Est1,200 SEK
VÄGGSKULPTURER, 2 st, trä, signerade K-G, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, jugend, porslin, Rörstrand, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
BRASVERKTYG, mässing och smide, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KLACKRING, 18k guld, med grön sten, tot vikt ca 5,8 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
BLOMBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est1,200 SEK
ARMBAND, BROSCH, RING SAMT 2 PAR ÖRHÄNGEN, med granater, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal
SKÅP, allmoge, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Final bid1,500 SEK
Est600 SEK
GUNNAR NYLUND, vas / kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Final bid550 SEK
Est600 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Final bid500 SEK
Est800 SEK
MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Final bid2,400 SEK
Est4,000 SEK
GOTTFRID OLSSON (1890-1979), olja på duk, signerad
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ARMBANDUR, gulddoublé, Seiko, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
LYKTA, mässing, 1900-tal
LYKTA, mässing, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SALONGSBORD, björk, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
COCKTAILGLAS, 6 st, silver, GAB, 1953, tot vikt ca 360 g
Final bid5,800 SEK
Est3,000 SEK
 SAMLING BIJOUTERIER, 12 del, bla silver, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Final bid500 SEK
Est500 SEK
STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Final bid200 SEK
Est800 SEK
OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TELEFONVÄXEL, modell 1937, nr 406, Albiswerk, Zürich A.G, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED TÅNG, silver, GEWE, 1950-tal, tot vikt ca 285 g
Final bid4,600 SEK
Est2,500 SEK
OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK
GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, Fagerhults, 1970-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
DOSOR, 3 st silver, 1900-tal, tot vikt ca 153 g
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK