NILS LANDBERG, 13 st vitvinglas, "Illusion", Orrefors
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
NILS LANDBERG, 10 st cocktailglas, "Illusion", Orrefors
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
NILS LANDBERG, 13 st cocktailglas, "Illusion", Orrefors
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
NILS LANDBERG, 8 st champagneglas, "Illusion", Orrefors
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
NILS LANDBERG, 8 st vinglas, "Illusion", Orrefors
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
NILS LANDBERG, 12 st servisglas, "Illusion", Orrefors
Final bid200 SEK
Est800 SEK
CAFÉSTOL, "Bryggeristolen", Grythyttan Stålmöbler, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
TAKKRONA, glas, 1900-tal
TAKKRONA, glas, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
Final bid350 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, "Nift", IKEA, 1960-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
HÖRNHYLLA, omkring år 1900
HÖRNHYLLA, omkring år 1900
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, trä, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, Swedish modern, 1930-/40-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
LJUSLYKTOR, 10 st, glas, Marimekko, Iittala, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, engelsk stil, klädsel "Tulpan" formgivet av Josef Frank, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, nysilver, sannolikt England, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Final bid650 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ORIENTMATTA, ca 267 x 151 cm
ORIENTMATTA, ca 267 x 151 cm
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
ANNE NILSSON, vas, glas, "Kantarell", Orrefors, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda
Final bid400 SEK
Est500 SEK
LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
ERIK HÖGLUND, kanna och vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
MARGARETA HENNIX (född 1941), väggrelief, stengods, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, mässing och teak, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad och daterad 1968
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
FAT, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 50 g
Final bid950 SEK
Est500 SEK
EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad och daterad 1956
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 4 st, färglitografier samt bok, signerade samt numrerade
Final bid200 SEK
Est800 SEK
PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 121/150
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
EJNAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk, signerad och daterad 1955
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
 GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Final bid250 SEK
Est300 SEK
GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Final bid650 SEK
Est800 SEK
BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est700 SEK
ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, "Savoy", Ittala, Finland
Final bid350 SEK
Est300 SEK