TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est600 SEK

NILS FOUGSTEDT, 1 par kandelabrar, tenn, 1930
Final bid200 SEK
Est400 SEK

HELLA JONGERIUS, golvvas, porslin, "Asia", PS Jonsberg, IKEA
Final bid250 SEK
Est800 SEK

RADIO, Arena, type FF-T1900H/2, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK

TISSOT, seastar, armbandsur, gulddoublé, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

Final bid200 SEK
Est400 SEK

YTTERFODER, orientaliskt, metall, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

VÄGGLAMPA, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

URNA, lergods, 1900-talets början
Final bid250 SEK
Est300 SEK

TRÅG, allmoge, daterat 1832
Final bid250 SEK
Est400 SEK

PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, Husqvarna, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK

RING, 18k guld, med tre vita stenar, tot vikt ca 2,8 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK

ANNE NILSSON, ljusstake, glas, "Celeste", Orrefors
Final bid550 SEK
Est500 SEK

HANNU IKONEN, ring, brons, "Lava", Valo Koru, Finland
Final bid200 SEK
Est400 SEK

Final bid450 SEK
Est600 SEK

BORDSLAMPA, trä och metall, art déco, 1920-/30-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK

MARI SIMMULSON, skålfat samt vas, stengods, Upsala Ekeby
Final bid200 SEK
Est600 SEK

LOCKURNA, keramik, Höganäs, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK

KRUKOR OCH KAFFEKANNA, 3 del, koppar och mässing, bla Skultuna, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

CITIZEN, armbandsur, 2 st, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

VÄGGBONAD, Kina, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

PRINSESSORNAS KOKBOK, Stockholm Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1935
Final bid200 SEK
Est300 SEK

VÄGGKROK, metall, 1900-talets början
Final bid550 SEK
Est400 SEK

WILHELM VON WRIGHT, "Skandinaviens fiskar", andra upplagan, med 53 kolorerade kromlitografier
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK

FICKUR, Omega, silver, 1900-talets första hälft
Final bid750 SEK
Est600 SEK

KAPPA, ull, Lesslie's, Göteborg, strl ca 38
Final bid850 SEK
Est400 SEK

LIEVORE ALTHERR MOLINA, 3 st, stolar, "Catifa", Arper, Italien
Final bid200 SEK
Est300 SEK

NYSILVERBRICKA MED BORD, nysilver och trä, bla tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est700 SEK

SPEGELBRICKA, mässing, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

MATSALSMÖBEL, 9 del, sannolikt sent 1900-tal
Final bid4,200 SEK
Est6,000 SEK

SKÅL PÅ FOT OCH SKRIN, pressglas, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

JOSEF EKBERG, lockurna, porslin, Gustavsberg, art deco, 1920-/30-tal, signerad
Final bid200 SEK
Est1,200 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK

BRICKBORD, orientalisk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK

GÖRAN WÄRFF, ljuslykta, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

PETER FREUDENTHAL (född 1938), färglitografi, signerat och daterad -79
Final bid200 SEK
Est500 SEK

LAGGKÄRL, 3 st, allmoge, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK

KOPPARHINK, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

FLASKSTÄLL, med flaskor, allmoge, omkring år 1900
Final bid650 SEK
Est400 SEK

SÖMNADSTILLBEHÖR, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

UGNSLUCKA, gjutjärn, Näfveqvarn, No 2, 1900-talets början
Final bid250 SEK
Est600 SEK

SVEPASK, matsäcksskrin, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

SAMLING YXOR, 7 st, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

SAMLING YXOR, 5 st, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SKÅP, allmoge, 1700-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK