BARBRO BRÅNE (1925-1989), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
CAROLINE SVEDBOM, collier, samtida
Final bid350 SEK
Est800 SEK
OLLE GUSTAFSSON, blandteknik, monogramsignerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, teak och mässing, MAE 86, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1940-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
KARAFF, glas, Reijmyre, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, silver, bismarck, vikt ca 53 g
Final bid500 SEK
Est300 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ALBUM MED BILDER AV BLA FILMSTJÄRNOR, mestadels 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, metall, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SIMON LEGALD, taklampa, "Amp", Normann Copenhagen
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, tot vikt ca 11,8 g
Final bid7,200 SEK
Est7,000 SEK
LAMPKUPA, glas, till Strindbergsmodell, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LAMPKUPOR, 3 st, glas, vestamodell, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SAMLING LAMPDELAR, 14 del, glas och metall, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
OLJEHUS, för takfotogenlampor, 5 st, glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LAMPKUPOR, 27 st, sk hålkupor, glas, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 5 g
Final bid3,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SNURRFÅTÖLJ, "Swing grace", Swedese, sent 1900-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
KRUKOR, 3 st, med fat, emalj, Orla Kiely garden, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MÄRKLIN, 2 st, lok, "3036" samt "3000", 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
PHILIPPE STARCK, 4 st, karmstolar, "Masters", Kartell, 2000-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
JOSEF EKBERG, skål på fot, keramik, Gustavsberg, signerad och daterad 1929
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, "Pelle", stengods, Gustavsberg
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
CAFÈSTOLAR, 1 par, böjträ, 1940-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ULF VALDEN JENSEN (född 1945), färglitografi, signerad och numrerad 24/40
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATTA, rölakan, signerad M, ca 200 x 140 cm
Final bid600 SEK
Est500 SEK
OLJEHUS SAMT BORDSFOTGENLAMPFÖTTER, 6 del, glas och mässing, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, vikt ca 14 g
Final bid8,600 SEK
Est8,000 SEK
SAMLING LAMPDELAR, mässing, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
SKRIVBORDSSTOL, "Joy", Sedus, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
IVAR ÅLENIUS-BJÖRK, 1 par ljusstakar, mässing, "Liljan", Ystad metall, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est800 SEK
OMEGA, herrarmbandsur, Constellation, "Pie Pan", automatic,1900-talets andra hälft
Final bid8,600 SEK
Est6,000 SEK
YTTERFODER, majolika, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
COLLIER, 18k guld, svenska stämplar 1978, vikt ca 14,8 g
Final bid9,200 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK
TIMO SARPANEVA, 12 st, rödvinsglas, glas, "Kekkerit", Iittala
Final bid950 SEK
Est600 SEK
CAROLINE SVEDBOM, armband, samtida
Final bid450 SEK
Est600 SEK
ULF VALDEN JENSEN (född 1945), färglitografi, signerad och daterad 1974
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med vit sten, tot vikt ca 2,4 g
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
PIEDESTALER, 2 st, trä, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
LISA LARSON, figur, räv, stengods, Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est500 SEK
FISKERULLE, ABU, Record, Ambassadeur 5500C, AB Urfabriken Svängsta, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
ELCYKEL, dammodell, Yosemite, 2000-tal
Final bid3,800 SEK
Est1,000 SEK
HERRCYKEL, Kronan, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est600 SEK
MOTORSÅG, Husqvarna, 262XP, 1900-/2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK