KNIVLIST, metall, Global
Final bid350 SEK
Est300 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, glas, AB Stilarmaturer, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK

PULPETSKRIN, allmoge, daterat 1836
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK

SERVISPORSLIN, 5 del, bla "Derby", Gustafsberg, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BORSTAR SAMT HANDSPEGEL, 3 del, silver, 1900-talets första hälft
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK

ARMBAND, med granater, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK

BÖCKER, 11 st, äldre litteratur med halvfranska band, mestadels 1800-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK

ARMBANDSUR, 10 st, metall, bla Moretime, Pulsar, Calvin Klein, Regal, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, glas och metall, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK

DALAHÄSTAR, 2 st, målat trä, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK

ARMBAND OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, silver, med markasiter, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

TISSOT, armbandsur, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK

ARMBANDSUR, gulmetall, Vostok Komandirskie, Ryssland/CCCP, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK

SAMLING SCARVES, 18 st, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

NISSAN ENGEL (född 1931), collage, signerad och daterad -85
Final bid200 SEK
Est400 SEK

MANSCHETTKNAPPAR,1 par, mässing, Skultuna, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK

WILHELM KÅGE, 13 del servisporslin, "Pyro", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est600 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

HINKAR, 4 st, koppar, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK

GREPSKÅL, porslin, KPM, Tyskland, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est300 SEK

JONAS BOHLIN, tidskriftshylla, "Zink", Källemo
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK

RESEUR, Swiza, Schweiz, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, efter Adolph Tideman, 1800-/1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK

BESTICK, SALTKAR OCH SERVIETTRING, silver, olika modeller, tot vikt ca 210 g
Final bid2,400 SEK
Est1,800 SEK

SKÖLDAR, metall, nutida
Final bid200 SEK
Est400 SEK

PENTTI SARPANEVA, ring, brons, Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

SKRIN, läder, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est300 SEK

DOLCE & GABBANA, armbandsur, stål
Final bid200 SEK
Est500 SEK

ARNE JACOBSEN, stol, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
CLARA HALLENCREUTZ (född 1985), fotografi, signerad
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
CLARA HALLENCREUTZ (född 1985), c-print, signerad
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK

SVEN SKALD, pastell, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK

FIGURGRUPP, 5 st, snidat trä, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

SPILLKUM, 2 st, lergods, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

GOLVTOMTE MED LYKTA, keramik, Heissner, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK

MADELEINE PYK (född 1934), färglitografi, signerad och numrerad 439/5000
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK

MANDOLIN, Herman Carlsson-Levin, Göteborg, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BÖCKER, 12 band, Bonniers konversationslexikon, Albert Bonniers Förlag, 1922-1928
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BORDSLAMPA, mässing, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK

SKÖLDAR, metall, nutida
Final bid350 SEK
Est400 SEK

RIDDARRUSTNING, metall, replika, samtida
Final bid15,000 SEK
Est3,000 SEK

ORIENTMATTA, old, ca 290 x 223 cm
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK

SAMLING ARMBANDSUR, 9 st, vit- och gulmetall, bla Seiko, Axcent, Pulsar, Guess, Regal, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BARNSPIS, gjutjärn, Ankarsrum, 1900-talets första hälft
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK

VASER, 3 st, glas, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK

RING, 18k guld, med fasettslipad akvamarin, tot vikt ca 6,2 g
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, MGAB, Uppsala 1956, tot. vikt ca 100 g
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK

BROSCHER, 3 st, bla silver, varav en orientalisk, 1800-/1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK