BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, soffbord, Mathsson International, 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
SPEGEL, blyinfattat glas, tenn, Eriksmålaglas, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BÄNK, furu, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, 9 st, metall, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
LOUNGEFÅTÖLJ, "Guest", La Cividina, Italien, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Certina och Seiko, bla 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKKRONA, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
GRAFISKA BLAD, 2 st, ur Meyers Konversations-Lexikon, Leipzig
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SIDOBORD, plast, Kartell
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 2 st, mässing och glas, 1900-talets början
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, "Ostindia", Rörstrand
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
GOLVLAMPA, bla trä och glas, "Evedal", Ikea, 2000-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, målad metall, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SEIKO, armbandsur, Kinetic Titanium SQ100
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VINGLAS, 6 st, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GUESS, armbandsur, rostfritt stål, sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARTHUR PERCY, 6 del fruktservis, keramik. "Percy", Gefle, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
DRAGSPEL, Cav M Dallape & Figlio, Stradella, Italien, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad
Final bid400 SEK
Est400 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 5 st, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par snarlika, keramik, Spanien, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
MUNSPEL, 2 st, "Blues Harp", Hohner, Tyskland
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, 10 st, vit- och gulmetall, bla Jenny, Omega, Certina, Eiger, Exacta, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est400 SEK
BORDSPENDYL PÅ SOCKEL, porslin, 1900-talets mitt
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
BRICKOR, 2 st, plåt och koppar, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CARL MALMSTEN, matbord "Calmare Nyckel", 1900-talets mitt
Final bid3,200 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
RUDOLF KRONBERG (1911-1977), olja på pannå, signerad
Final bid350 SEK
Est300 SEK
WILHELM KÅGE, 13 del, kryddservis och skärbräde, "Pyro", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est600 SEK
ULLA PROCOPÉ, 33 del, servisporslin, "Ruska" Arabia
Final bid350 SEK
Est600 SEK
TAXIDERMI, ejder, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
NILS JONSSON, matgrupp, 7 del, "GARMI", för Troeds, Bjärnum, 1900-talets mitt
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
ARMBANDSUR, 5 st, vit- och gulmetall, bla Olma, Exacta, Runa, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
VETTAR, 2 st, taxidermi, storskarv, signerade och daterad HJ -79
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
HERIBERT ENGELBERT, ring, 18k guld, med bergkristall, Stigbert, Stockholm 1948, tot vikt ca 3,9 g
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VÄGGPENDYL, Junghans, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, 6 st, gul- och vitmetall, bla Dugena, Mildia, Eiger, Paul Buhré, Perfecta, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
MODELLSKEPP, 2 st, trä, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
MADELEINE PYK (född 1934), färglitografi, signerad och numrerad 439/5000
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
SAMLING ARMBANDSUR, 8 st, vit- och gulmetall, bla Axcent, Inex, Caravelle, Facit, Pulsar, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KORGSÄNG, rotting, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PENNVÄSSARE, målad metall, "Jupiter 2", Guhl & Harbeck, Hamburg, tidigt 1900-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK
SILVERSMYCKEN, samling, bla collier, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, silver och sten, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK