KIKARE, Luster, 7 x 50, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BERTIL WIDBRANDT (1914-1988), olja på duk, signerad
Final bid350 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
VÄGGLAMPA, porslin och glas, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SERVERINGSVAGN, art déco, 1930-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
MILAN VOBRUBA (1934-2016), skulptur, metall och glas, sannolikt 1970-tal, osignerad
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
SKEDAR, 4 st, silver, tot vikt ca 105 g
Final bid600 SEK
Est300 SEK
TIDNINGSSTÄLL, bambu och rotting, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal
SKÅP, allmoge, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
GOLVLAMPA, smide, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BROSCH, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
PARAPLYSTÄLL, patinerad metall, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 5 st, porslin, "Empire", Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Gustavsberg, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅLAR, 3 st, rotarbete, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ASSIETTER, 11 st, flintgods, "Mullbär", Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SEGLARSKOR, 1 par, Henri Lloyd, strlk 41
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GERTRUD LÖNEGREN, vas, fajans, "Bohus", Rörstrand
Final bid400 SEK
Est600 SEK
VÄGGRELIEFER, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
GARDINER, 1 par, Hemtex, ca 260 x 140 cm
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GARDINSTÄNGER, 1 par, patinerad metall, samtida
Final bid350 SEK
Est400 SEK
TABURETT, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est300 SEK
VÄGGTELEFON, K Telegrafverkets verkstad, Stockholm, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 2,4 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
PALL, Awab, 1900-talets mitt
PALL, Awab, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SKÅL OCH FAT, lergods, bla Monica Sahlin, Vintrosa, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 15 g
Final bid9,400 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna Bruk, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RÖKBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, art déco, 1920-/30-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SITTPUFF MED FOTPALL, "R-lax", by Sit Onit, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SERVISPORSLIN, 10 del, "Grön Anna", Rörstrand och Göteborgs porslinsfabrik, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
KARMSTOL SAMT ETT PAR STOLAR, fanerade i björk, Karl Johanstil, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Götenemöbler, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
PENDELUR, tidigt 1900-tal
PENDELUR, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SERVISPORSLIN, 18 del, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
PIEDESTAL, ek, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, mässing och malm, Bersbo, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SKÅL PÅ FOT, majolika, Rörstrand, 1800-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
TEKANNA, KAFFEKANNA OCH GRÄDDKANNA, 3 del, majolika, Rörstrand, 1800-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
VAS, glas, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est400 SEK