BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SVEN PALMQVIST, 3 st skålar, glas, "Fuga", Orrefors, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KASTHALL, matta, flossa, sannolikt 2000-tal, 200 x 300 cm
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad
Final bid700 SEK
Est800 SEK
SOFFA, "Fredrik", Dux, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est3,000 SEK
ULLA PROCOPÉ, 36 del, servisporslin, "Ruska", Arabia
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
GUNNEL SVENSSON, taklampa, "Clover", Bsweden, 2000-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
SAMLING PORSLINSFÖREMÅL, 9 st, Royal Copenhagen samt Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KAJ FRANCK, 6 st, vodkaglas, Nuutajärvi Notsjö, Finland, 1950-/60-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
MILAN VOBRUBA (1934-2016), 3 st vaser, glas, Gusum, 1900-talets andra hälft, signerade
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SAMLING MÄRKLIN, lok, vagnar och tillbehör, 1900-tal
Final bid3,600 SEK
Est1,000 SEK
VASER, 2 st, silver, GAB, 1919 och 1931, tot. vikt ca 150 g
Final bid1,900 SEK
Est1,400 SEK
SAMLING HANDVERKTYG, bla borrsväng, stämjärn och bildhuggarjärn, mestadels tidigt 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, glas, möjligen Holmegaard,1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est300 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SKÅL, keramik, Kåge Olsson, Söderköping, 1900-/2000-tal, monogramsignerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RYAMATTA, 1950-/60-tal, ca 130 x 80 cm
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, 1700-tal
STOLAR, 1 par, 1700-tal
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
GOLVUR, Stjernsund, 1700-/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
KAMEROR 2 st SAMT FILMKAMERA, Polaroid The Swinger Model 20, Rolleicord Franke & Heidecke samt Eumig, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SKEDAR, 2 st, SAMT BREVKNIV, silver, bla GAB och GEWE, 1900-tal, tot. vikt ca 75 g
Final bid700 SEK
Est800 SEK
KARAFFER, 1 par, glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SERVISGLAS, 30 del, kristall, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ELEKTRISKT TRÄDGÅRDSREDSKAP, Ryobi, 2000-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK
SNUSDOSA, silver, 1900-talets första hälft, vikt ca 55 g
Final bid650 SEK
Est600 SEK
KURT LOSELL (1933-2015), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, tenn, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, 1900-/2000-tal
SPEGEL, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BÄGARE, silver, CG Hallberg, 1946, vikt ca 60 g
Final bid650 SEK
Est600 SEK
GUSTAV VILHELM PETTERSSON (1864-1944), skulptur, skuret och målat trä, 1910-/20-tal, monogramsignerad GP
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
SELTERGLAS, 8 st, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-/2000-tal
Final bid800 SEK
Est600 SEK
EDVIN OLLERS, vas/ytterfoder, glas, Elme, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, semiantik, ca 156 x 114 cm
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GRYTA, gjutjärn, Husqvarna, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TANDEMCYCKEL, Aquila, 1900-talets mitt
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
GOLVUR, rokoko, Jöns Blomgren, Ronneby, 1700-tal
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
VÄGGUR, sk pendelur, nyrokoko, 1800-talets slut
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SAMLING HALSBAND, metall och sten, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, furu, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SERVISDELAR, 15 del, flintgods, Rörstrand, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad
Final bid550 SEK
Est400 SEK
FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad och numrerad 102/125
Final bid350 SEK
Est400 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, 4 st, gul- och vitmetall, bla Timex, Helima, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK