BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Final bid500 SEK
Est800 SEK

SVEN PALMQVIST, 3 st skålar, glas, "Fuga", Orrefors, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

KASTHALL, matta, flossa, sannolikt 2000-tal, 200 x 300 cm
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad
Final bid700 SEK
Est800 SEK

SOFFA, "Fredrik", Dux, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est2,000 SEK

Final bid1,400 SEK
Est3,000 SEK

ULLA PROCOPÉ, 36 del, servisporslin, "Ruska", Arabia
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK

GUNNEL SVENSSON, taklampa, "Clover", Bsweden, 2000-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK

SAMLING PORSLINSFÖREMÅL, 9 st, Royal Copenhagen samt Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK

KAJ FRANCK, 6 st, vodkaglas, Nuutajärvi Notsjö, Finland, 1950-/60-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK

MILAN VOBRUBA (1934-2016), 3 st vaser, glas, Gusum, 1900-talets andra hälft, signerade
Final bid350 SEK
Est300 SEK

SAMLING MÄRKLIN, lok, vagnar och tillbehör, 1900-tal
Final bid3,600 SEK
Est1,000 SEK

VASER, 2 st, silver, GAB, 1919 och 1931, tot. vikt ca 150 g
Final bid1,900 SEK
Est1,400 SEK

SAMLING HANDVERKTYG, bla borrsväng, stämjärn och bildhuggarjärn, mestadels tidigt 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK

BORDSLAMPA, glas, möjligen Holmegaard,1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est300 SEK

Final bid500 SEK
Est800 SEK

SKÅL, keramik, Kåge Olsson, Söderköping, 1900-/2000-tal, monogramsignerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK

RYAMATTA, 1950-/60-tal, ca 130 x 80 cm
Final bid200 SEK
Est300 SEK

STOLAR, 1 par, 1700-tal
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK

GOLVUR, Stjernsund, 1700-/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK

KAMEROR 2 st SAMT FILMKAMERA, Polaroid The Swinger Model 20, Rolleicord Franke & Heidecke samt Eumig, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK

SKEDAR, 2 st, SAMT BREVKNIV, silver, bla GAB och GEWE, 1900-tal, tot. vikt ca 75 g
Final bid700 SEK
Est800 SEK

KARAFFER, 1 par, glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

SERVISGLAS, 30 del, kristall, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK

ELEKTRISKT TRÄDGÅRDSREDSKAP, Ryobi, 2000-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK

SNUSDOSA, silver, 1900-talets första hälft, vikt ca 55 g
Final bid650 SEK
Est600 SEK

KURT LOSELL (1933-2015), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, tenn, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

SPEGEL, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK

BÄGARE, silver, CG Hallberg, 1946, vikt ca 60 g
Final bid650 SEK
Est600 SEK

GUSTAV VILHELM PETTERSSON (1864-1944), skulptur, skuret och målat trä, 1910-/20-tal, monogramsignerad GP
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK

SELTERGLAS, 8 st, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-/2000-tal
Final bid800 SEK
Est600 SEK

EDVIN OLLERS, vas/ytterfoder, glas, Elme, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

ORIENTMATTA, semiantik, ca 156 x 114 cm
Final bid200 SEK
Est400 SEK

GRYTA, gjutjärn, Husqvarna, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

TANDEMCYCKEL, Aquila, 1900-talets mitt
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK

GOLVUR, rokoko, Jöns Blomgren, Ronneby, 1700-tal
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK

VÄGGUR, sk pendelur, nyrokoko, 1800-talets slut
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK

STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

SAMLING HALSBAND, metall och sten, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BYRÅ, furu, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK

SERVISDELAR, 15 del, flintgods, Rörstrand, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK

FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad
Final bid550 SEK
Est400 SEK

FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad och numrerad 102/125
Final bid350 SEK
Est400 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, 4 st, gul- och vitmetall, bla Timex, Helima, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK