BESTICK, 24 del, teak och rostfritt stål, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
OTTO PAAS (Estland 1918–1987), olja på pannå, signerad och daterad -56
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
TAZZOR, 1 par, mässing och vitmetall, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, "Workshop lamp", Made by hand, Danmark, samtida
Final bid200 SEK
Est800 SEK
JORDGLOB, tidigt 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
MODELLSKEPP, "Cutty Sark", 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SMYCKEN, 5 del, bla med bärnsten, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SPELBORD, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ENSTENSÖRHÄNGEN, 1 par, 14k vitguld, briljantslipade diamanter tot ca 1.00 ct, tot vikt ca 2 g
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
KÖKSHANDDUKAR, 7 st, linne, sannolikt 1900-talets första hälft, monogram EÖ
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA "Empir", Hallbergs Belysning, samtida
Final bid450 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 8,1 g
Final bid4,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
TAKAMPEL, empire, 1800-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
ANTONI CLAVÉ (Spanien, 1913-2005), komposition, signerad och numrerad 163/200
Final bid1,800 SEK
Est600 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, bla IA Clausen, Danmark, tot vikt ca 255 g
Final bid1,100 SEK
Est1,400 SEK
BORDSLAMPA, keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KAFFEMUGGAR, 7 st, porslin, "Fallande löv", Stig Lindberg, KF/Coop, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBAND OCH HALSKEDJA, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
MARIANNE WESTMAN, 3 del, porslin, "Mon Amie", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
MARIANNE WESTMAN, 8 assietter, porslin, "Mon Amie", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, silver, stämplar OG, sannolikt 1960-/70-tal
Final bid2,000 SEK
Est500 SEK
MARIANNE WESTMAN, 20 del, kaffekoppar med fat och assietter, porslin, "Mon Amie", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
TRASMATTOR, 2 st, 1900-talets andra hälft, ca 58 x 113 samt x 75 x 261 cm
Final bid450 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, ek, jugend, 1900-talets början
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
BORD, trä, 1930-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
KANDELABRAR, 1 par, bronserad metall, sent 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 1 par, "Herman Chair", Ferm Living, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
HUMIDOR, 1900-/2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
KARMSTOL, "Charleston", Kilroy, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
MATTOR, 1 par, Kelim, 1900-tal, ca 156 x 98 cm
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PORTFÖLJ, The Bridge, Italien, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlock, tot vikt ca 15 g
Final bid9,000 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK
KLACKRING, 18k guld, med svart sten, tot vikt ca 3,6 g
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
SKÄNK, allmoge, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est700 SEK
KONDUKTÖRSLYKTA, plåt, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FINGERBORG, minst 21,6k guld, 1800-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
PLUNTA, glas, Ture Berglund, Stockholms glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOL, allmoge, 1800-tal, med datering 1864
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMLÄNK, 18k guld, tot vikt ca 1,2 g
Final bid700 SEK
Est800 SEK
LAMPKUPOR, 2 st, glas, till bordsfotogenlampor, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
VASER, 3 st, flussglas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, "Hemi klot", 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK