HÄCKSAX, Florabest, eldriven, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
MODULSOFFA, 5 del, "Mags", HAY, samtida
Final bid5,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
KARAFFER, 3 st, glas, bla Vas Vitreum, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
THEO TOBIASSE (Frankrike, 1927-2012), färglitografi, signerad och numrerad 84/150
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, spegel, målat trä, 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas och skål, glas, Kosta Boda Ateljé, signerade
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GUNNAR NYLUND, 3 st ytterfoder, stengods, Rörstrand
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ANNA EHRNER, golvlampa, metall och plast, modell 6395, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, väska, "Tulpan" formgiven av Josef Frank
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Nafa, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
 BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Miranda", Mathsson International, Värnamo
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
LYKTOR, 1 par SAMT VASER, 1 par, porslin, Japan, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 165 x 95 cm
Final bid300 SEK
Est600 SEK
PAOLO RIZZATTO, golvlampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Final bid200 SEK
Est800 SEK
VÄGGLAMPA, porslin och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, Vicke Lindstrand, Orrefors, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STAPELSTOLAR, 10 st, Wilkhahn, nutida
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
SNUSDOSOR, 6 st, metall och horn, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
VAS, glas, 1900-tal
VAS, glas, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, Norell, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
BLÄCKSTÄLL, nysilver, CG Hallberg, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MÄRKLIN, ånglok, DA 800, 23 014, med tender, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SOFFA, tresits, Chesterfield, 1900-talets andra hälft
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
DANIEL GRAVES (USA, född 1949), olja på duk, “Amana”, signerad och daterad 2012
Final bid23,000 SEK
Est3,000 SEK
SYMASKIN, Elna, med fodral, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFA, "Fredrik", Dux, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est2,000 SEK
TOVE ADMAN, fönsterlampa, betong, Fafner design, Gotland, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, metall, Örsjö Belysning, sannolikt 1900-talets slut
Final bid600 SEK
Est400 SEK
KINAMATTA, 1900-talets senare del, ca 342 x 251 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
SVEN PALMQVIST, 8 st skålar, glas, "Fuga", Orrefors, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GUNNEL SVENSSON, taklampa, "Clover", Bsweden, 2000-tal
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, signerad samt med med studiohand
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
NILS RUNDGREN "BJÖRNJÄGAREN" (1890-1971), blandteknik på papper, signerad och daterad 1969
Final bid200 SEK
Est800 SEK
VICKE LINDSTRAND (Sverige 1904-1983), vas, glas, Orrefors, signerad
Final bid450 SEK
Est800 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
HERTHA BENGTSON, 8 del, servisporslin, "Blå Eld", Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est800 SEK
SOFFBORD, sk butlers tray, på hjul, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
MARGUERITE WALFRIDSON, 14 del, servisporslin, "Midsommar", för IKEA
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
ÅSA INGMAN, keramik, Clay & Glaze, Falkenberg, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJOR OCH HÄNGEN, silver, bla sent 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
LARS BESSFELT & CHRISTIAN VON SYDOV, golvlampa, "Triggy", Ateljé Lyktan AB, 1900-talets senare hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
SKÄNK, furu, omkring år 1900
SKÄNK, furu, omkring år 1900
Final bid250 SEK
Est800 SEK
HANDDUKSVÄV, hellinne, bla Dalsjöfors, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BERTIL VALLIEN, vaser, 2 st, glas, Artist collection, Kosta Boda, signerade
Final bid400 SEK
Est300 SEK
PORTFÖLJ, Tiger of Sweden, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK