HÄCKSAX, Florabest, eldriven, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK

MODULSOFFA, 5 del, "Mags", HAY, samtida
Final bid5,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

KARAFFER, 3 st, glas, bla Vas Vitreum, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK

THEO TOBIASSE (Frankrike, 1927-2012), färglitografi, signerad och numrerad 84/150
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, spegel, målat trä, 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas och skål, glas, Kosta Boda Ateljé, signerade
Final bid200 SEK
Est300 SEK

GUNNAR NYLUND, 3 st ytterfoder, stengods, Rörstrand
Final bid200 SEK
Est300 SEK

ANNA EHRNER, golvlampa, metall och plast, modell 6395, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK

FIRMA SVENSKT TENN, väska, "Tulpan" formgiven av Josef Frank
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK

BORDSLAMPA, mässing, Nafa, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Miranda", Mathsson International, Värnamo
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK

LYKTOR, 1 par SAMT VASER, 1 par, porslin, Japan, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

ORIENTMATTA, old, ca 165 x 95 cm
Final bid300 SEK
Est600 SEK

PAOLO RIZZATTO, golvlampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Final bid200 SEK
Est800 SEK

VÄGGLAMPA, porslin och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

VAS, glas, Vicke Lindstrand, Orrefors, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK

STAPELSTOLAR, 10 st, Wilkhahn, nutida
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK

SNUSDOSOR, 6 st, metall och horn, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK

VAS, glas, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK

ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, Norell, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK

BLÄCKSTÄLL, nysilver, CG Hallberg, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

MÄRKLIN, ånglok, DA 800, 23 014, med tender, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK

SOFFA, tresits, Chesterfield, 1900-talets andra hälft
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK

DANIEL GRAVES (USA, född 1949), olja på duk, “Amana”, signerad och daterad 2012
Final bid23,000 SEK
Est3,000 SEK

SYMASKIN, Elna, med fodral, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

SOFFA, "Fredrik", Dux, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est2,000 SEK

TOVE ADMAN, fönsterlampa, betong, Fafner design, Gotland, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

GOLVLAMPA, metall, Örsjö Belysning, sannolikt 1900-talets slut
Final bid600 SEK
Est400 SEK

KINAMATTA, 1900-talets senare del, ca 342 x 251 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK

SVEN PALMQVIST, 8 st skålar, glas, "Fuga", Orrefors, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK

GUNNEL SVENSSON, taklampa, "Clover", Bsweden, 2000-tal
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK

STIG LINDBERG, vas, stengods, signerad samt med med studiohand
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK

NILS RUNDGREN "BJÖRNJÄGAREN" (1890-1971), blandteknik på papper, signerad och daterad 1969
Final bid200 SEK
Est800 SEK

VICKE LINDSTRAND (Sverige 1904-1983), vas, glas, Orrefors, signerad
Final bid450 SEK
Est800 SEK

Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

HERTHA BENGTSON, 8 del, servisporslin, "Blå Eld", Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est800 SEK

SOFFBORD, sk butlers tray, på hjul, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK

MARGUERITE WALFRIDSON, 14 del, servisporslin, "Midsommar", för IKEA
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK

Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

ÅSA INGMAN, keramik, Clay & Glaze, Falkenberg, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK

HALSKEDJOR OCH HÄNGEN, silver, bla sent 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

LARS BESSFELT & CHRISTIAN VON SYDOV, golvlampa, "Triggy", Ateljé Lyktan AB, 1900-talets senare hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

SKÄNK, furu, omkring år 1900
Final bid250 SEK
Est800 SEK

HANDDUKSVÄV, hellinne, bla Dalsjöfors, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BERTIL VALLIEN, vaser, 2 st, glas, Artist collection, Kosta Boda, signerade
Final bid400 SEK
Est300 SEK

PORTFÖLJ, Tiger of Sweden, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK