LISA BAUER, skål, kristall, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK

KURT ERIK HEINONEN (född 1915), olja på duk, signerad
Final bid350 SEK
Est500 SEK

SPEGEL, rokokostil, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1900-tal, signerad H Carlstedt
Final bid750 SEK
Est500 SEK

ARMBANDSUR OCH FRACKUR, 5 del, bla Tissot
Final bid650 SEK
Est300 SEK

HERRBYRÅ, 1800-talets slut
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK

MATTA, Kina, semiantik, ca 305 x 216 cm
Final bid550 SEK
Est800 SEK

STOLAR, 4 st, ek, 1950-/60-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK

YTTERFODER, 1 par, metall, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK

SOFFBORD, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK

BYRÅ, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK

LJUSSTAKAR, 4 st, metall, Englesson, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK

LJUSSTAKAR, 6 st, metall, Englesson, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK

SVEN EWERT (1895-1959), olja på duk, signerad
Final bid350 SEK
Est600 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

HELENA FORSBERG (född 1941), litografi, signerad och daterad 1984
Final bid200 SEK
Est500 SEK

BYRÅ, teak, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

PÄRLCOLLIER, 2 st, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

HALLBYRÅ, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK

FISKESPÖN, 3 st, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK

BORDSLAMPOR, 4 st, LampGustaf, 1900-/2000-tal
Final bid700 SEK
Est400 SEK

SPEGEL, furu, Gunnar Kanevad, Linköping, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

VÄRJOR, 2 st, 1800-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK

HUGO ZUHR (1895-1971), olja på duk, monogramsignerad
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK

SAMLING SMYCKEN, mestadels silver, bla 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est300 SEK

HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,3 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK

VEVGRAMMOFON, His Master's Voice, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK

BROSCH OCH RING, bla stålarbete 1800-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK

CERTINA AUTOMATIC, herrarmbandsur, stål, "Club 2000"
Final bid200 SEK
Est500 SEK

TRÄDGÅRDSMÖBEL, 7 del, trä, 1900-/2000-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK

SKRIVSCHATULL, ek, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK

IIMARI TAPIOVAARA, 4 stolar, "Fanett", Edsbyverken, 1950-/60-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK

HATTAR, 2 st, filt, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est400 SEK

BESTICK, 4 del, bla silver, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK

IDA ELEONORA VON SCHULZENHEIM (1859-1940), tillskriven, olja på pannå, osignerad
Final bid350 SEK
Est600 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, mässing och marmor, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK

KARUSELLBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, mestadels mässing och brons, bla Othmar, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK

FÅTÖLJER, 1 par, IKEA, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK

SYBORD, ek, 1800-tal
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK

SVANTE KEDE (1877-1955), olja på duk, signerad och daterad 1910
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK

VAS SAMT SKULPTURER, 2 st, porslin och trä, Kina, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

NK NORDISKA KOMPANIET, bord, bonad björk, 1920-/30-tal
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK

ORIENTMATTA, old, figural, ca 260 x 173 cm
Final bid5,200 SEK
Est2,000 SEK

LOLO HOLMQUIST (1920-2004), olja på duk, signerad
Final bid700 SEK
Est800 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, metall, mestadels 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK

MORTEL, med stöt, svart marmor, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK