LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
SKED SAMT GAFFEL, silver, 1864, tot vikt ca 80 g
Final bid800 SEK
Est800 SEK
HUGO NYMAN (född ?), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BROSCH,RINGAR OCH HALSKEDJOR, 8 del, silver, bla 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SIDSE WERNER, tamburmajor, "Coat tree", för Fritz Hansen, 2000-tal
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
BORDLAMPA, mässing och glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
HAY, matbord, "About a table", nutida
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Final bid5,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1956, vikt ca 9,3 g
Final bid6,600 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
PUNSCHMUGGAR, 8 st, silver, Ceson, Göteborg, 1977, vikt 245 g
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
STOLAR, 4 st, swedish modern , 1940-/50-tal
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
ROGER PERSSON, sidobord, "Mill", Karl Andersson & Söner, nutida
Final bid500 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, tot vikt ca 145 g
Final bid1,600 SEK
Est1,400 SEK
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), carborundumetsning, signerad
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
 JACOB ÄNGMAN, 12 del, bestick, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal
Final bid4,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
SVEN-OLOV EHRÉN (1927–2004), färglitografi, signerad och daterad -71
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SKÅL PÅ FOT, tenn, Gerotin, 1900-atelts första hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, art deco, 1920-/30-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
Final bid750 SEK
Est800 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
LUIGI PAMPLONA, efter, skulptur, alabaster, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
NATTLJUSSTAKAR, 2 st, mässing och malm, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BARBORD, Johanson Design, nutida
Final bid300 SEK
Est400 SEK
DALAGRIS/SPARGRIS, trä, allmoge, Dalarna, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 SEK
Final bid500 SEK
Est400 SEK
FIGUR OCH VASER, keramik, bla sannolikt St Eriks Lervarufabrik, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 SEK
THERESIA SANDSTRÖM (1893-1981), olja på duk, signerad
Final bid350 SEK
Est400 SEK
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Final bid500 SEK
Est400 SEK
SAMLING GLASFÖREMÅL, 5 st, sk solglas, Pukeberg, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Final bid500 SEK
Est400 SEK
OIVA TOIKKA, glöggmuggar, 9 st, glas, "Kastehelmi", Iittala, Finland
Final bid600 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 305 x 76 cm
Final bid850 SEK
Est700 SEK
PETER J LASSEN, hurts, Montana, sannolikt 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
MODULSOFFA, 4 del, "Mags", HAY, samtida
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
HÄNGE MED KEDJA SAMT RING , silver, 1900-tal, tot. vikt ca 10 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ADVENTSLJUSSTAKAR, 1 par, gulmetall, Gnosjö Konstsmide, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK