LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK

SKED SAMT GAFFEL, silver, 1864, tot vikt ca 80 g
Final bid800 SEK
Est800 SEK

HUGO NYMAN (född ?), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK

BROSCH,RINGAR OCH HALSKEDJOR, 8 del, silver, bla 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

SIDSE WERNER, tamburmajor, "Coat tree", för Fritz Hansen, 2000-tal
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK

BORDLAMPA, mässing och glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

HAY, matbord, "About a table", nutida
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Final bid5,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1956, vikt ca 9,3 g
Final bid6,600 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK

Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

PUNSCHMUGGAR, 8 st, silver, Ceson, Göteborg, 1977, vikt 245 g
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK

STOLAR, 4 st, swedish modern , 1940-/50-tal
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK

ROGER PERSSON, sidobord, "Mill", Karl Andersson & Söner, nutida
Final bid500 SEK
Est600 SEK

ARMBAND, sterlingsilver, tot vikt ca 145 g
Final bid1,600 SEK
Est1,400 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), carborundumetsning, signerad
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

JACOB ÄNGMAN, 12 del, bestick, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal
Final bid4,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK

SVEN-OLOV EHRÉN (1927–2004), färglitografi, signerad och daterad -71
Final bid200 SEK
Est800 SEK

SKÅL PÅ FOT, tenn, Gerotin, 1900-atelts första hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK

BORDSLAMPA, mässing, art deco, 1920-/30-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

BROSCH, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
Final bid750 SEK
Est800 SEK

Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

LUIGI PAMPLONA, efter, skulptur, alabaster, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

NATTLJUSSTAKAR, 2 st, mässing och malm, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK

BARBORD, Johanson Design, nutida
Final bid300 SEK
Est400 SEK

DALAGRIS/SPARGRIS, trä, allmoge, Dalarna, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK

Final bid300 SEK
Est400 SEK

Final bid350 SEK
Est400 SEK

Final bid500 SEK
Est400 SEK

FIGUR OCH VASER, keramik, bla sannolikt St Eriks Lervarufabrik, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK

Final bid350 SEK
Est400 SEK

THERESIA SANDSTRÖM (1893-1981), olja på duk, signerad
Final bid350 SEK
Est400 SEK

Final bid500 SEK
Est400 SEK

Final bid500 SEK
Est400 SEK

SAMLING GLASFÖREMÅL, 5 st, sk solglas, Pukeberg, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

Final bid250 SEK
Est400 SEK

BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Final bid500 SEK
Est800 SEK

Final bid500 SEK
Est400 SEK

OIVA TOIKKA, glöggmuggar, 9 st, glas, "Kastehelmi", Iittala, Finland
Final bid600 SEK
Est800 SEK

ORIENTMATTA, galleri, old, ca 305 x 76 cm
Final bid850 SEK
Est700 SEK

PETER J LASSEN, hurts, Montana, sannolikt 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK

Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK

MODULSOFFA, 4 del, "Mags", HAY, samtida
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

HÄNGE MED KEDJA SAMT RING , silver, 1900-tal, tot. vikt ca 10 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK

ADVENTSLJUSSTAKAR, 1 par, gulmetall, Gnosjö Konstsmide, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK