SERVISPORSLIN, 15 del, porslin, "Mullbär", Gefle, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est500 SEK

SOCKERSKÅL, silver, C G Hallberg, Stockholm 1919, vikt ca 495 g
Final bid6,800 SEK
Est4,500 SEK

SYMASKIN, Husqvarna Automatic, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est500 SEK

CHRIS MARTIN, 3 st, barstolar, "Jig Mesh Stool", Massproductions, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

UNIFORMSMÄRKE, "Royal Horse Guard ER II", England, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

STÖVLAR, 2 par, Viking och Tretorn, stl 40
Final bid400 SEK
Est400 SEK

KRUS SAMT MUGGAR, 9 del, saltglaserad keramik, bla Sven Bohlin, Höganäs.
Final bid350 SEK
Est500 SEK

KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

FRANCISCO GOMEZ & PAOLO RIZZATTO, "Hope", Luceplan, nutida
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK

TAKLAMPA, skansenglas och metall, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK

ROGER PERSSON, sidobord, "Mill", Karl Andersson & Söner, nutida
Final bid400 SEK
Est600 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK

ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Gyllen", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK

ARMBAND, 18k vitguld, vikt ca 19 g
Final bid14,500 SEK
Est15,000 SEK

OLOF SOHLBERG, ströare, silver, Falun, 1800-tal, vikt ca 55 g
Final bid700 SEK
Est600 SEK

SOFFA, "Fredrik", Dux, tillverkningsår enligt uppgift 1990
Final bid4,000 SEK
Est8,000 SEK

RING, 18k guld, vikt ca 1,8 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, sannolikt tidigt 1900-tal, osignerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK

TOM AHLSTRÖM & HANS EHRICH, bordslampa, metall och plast, A & E Design, Fagerhults, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Final bid500 SEK
Est800 SEK

Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK

BADRUMSSPEGEL, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, kromad metall och glas, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK

DIOR, väska / clutch, 1900-talets slut
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK

VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Final bid200 SEK
Est500 SEK

LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK

RINGAR, 2 st, SAMT HALSKEDJA MED HÄNGE, sterlingsilver, vikt ca 26 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK

Final bid650 SEK
Est1,000 SEK

KLÄNNING SAMT DRÄKTER, 3 st, 1960-/70-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

KANDELABER, rödlackerad metall, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est300 SEK

VATTENKANNA, mässing, ES Sörensen, Köpenhamn, Danmark
Final bid250 SEK
Est300 SEK

Final bid550 SEK
Est1,000 SEK

KARMSTOL, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK

VITVINSREMMARE, 12 st, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK

JONAS BOHLIN, taklampa, mässing, "Star 6", Örsjö belysning
Final bid5,600 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK

GOLVURNA, porslin, Japan, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK

FIGUR, lergods, tomte, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BARDISK, orientalisk stil, på hjul, 1900-talets andra hälft
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK

GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK

SAMLING SILVERSMYCKEN, 8 st, tot vikt ca 40 g
Final bid400 SEK
Est300 SEK

DESSERTSKÅLAR, 6 st, glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, vitmetall och glas, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK

ARTHUR PERCY, 5 del, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK

VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

STÖVLAR, 1 par, Unisa, stl 39
Final bid750 SEK
Est600 SEK

DANIEL FRANZÉN & MATTIAS STÅHLBOM, soffbord, "Chamfer", för Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 73 del, silver, SNS, bla 1935, tot vikt inkl stålblad ca 3 230 g
Final bid27,000 SEK
Est20,000 SEK

HÄLSINGEBOCK, snidat trä, monogramsignerad BS
Final bid200 SEK
Est300 SEK