MONICA MULDER, 1 par, taklampor, "Bloom", Pholc, samtida
Final bid250 SEK
Est800 SEK
DAMARMBANDSUR, 14 resp 18k guld, Certina, tot vikt inkl urverk ca 29 g
Final bid8,400 SEK
Est7,000 SEK
SPEGEL, 1800-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
ORIENTMATTA, ca 244x365 cm
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
BLÅ STATION, barpallar, 3 st, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing och glas, sannolikt 1940-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
PARAPLYSTÄLL, porslin, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 8,9 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FRANCESCO BINFARE, skrivbordsstol, "Annett", Magis, Italien, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
HALLBYRÅ, 1950-tal, Ateljé Glas & Trä, Hovmantorp
Final bid300 SEK
Est500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, koppar, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 6 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
VEDKLYV, "Logspritter", 1900-/2000-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 6 st, Lindomestolar, 1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
FÅTÖLJ, kolonialstil, 1900-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
KONSOLHYLLA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft, mahogny och mässing
Final bid250 SEK
Est400 SEK
KANDELABRAR OCH SKÅL PÅ FOT, porslin, Schierholz, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJ, 1900-talets mitt, stomme av metall
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SOFFBORD, 1950-/60-tal, teak
Final bid300 SEK
Est800 SEK
VIDE JANSON, färglitografi på pappannå, signerad, numrerad 10/10
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ÅKE AXELSSON, 1 par fåtöljer, "Neptunus", Galleristolen, 1995
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est800 SEK
CHIFFONJÉ, 1800-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est1,200 SEK
KANDELABRAR OCH LJUSSTAKAR, 2 par, porslin, Schierholz, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, sannolikt England, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Dresden, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
BYRÅ, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
FÖNSTER, 1 par, sannolikt 1900-talets första hälft, enligt uppgift från Industrilandskapet Norrköping
Final bid650 SEK
Est2,000 SEK
SPÅNKORG, 1900-talets mitt, större modell
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, Porcelain Manufactory Plaue, GDR, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SPÅNKORG, allmoge, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HALLBYRÅ MED PALL, 1950-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KLÄDSKÅP, nyrenässans, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RING, med rubin 1.00 ct och briljantslipade diamanter tot 0.45 ct
Final bid5,500 SEK
Est8,000 SEK
SATSBORD, 2 dlr, skyltmärkt Nordiska Kompaniet
Final bid650 SEK
Est400 SEK
PORSLINSFÖREMÅL, 5 del, bl a PMP och Bavaria, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est400 SEK
LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets mitt
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
GOLVLAMPA, teak, 1950-tal
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
KNOPPBRÄDA, 1800-tal, blåmålat trä
Final bid400 SEK
Est500 SEK
KONTORSSTOL, 2000-tal, kromad stomme, höj- och sänkbar
Final bid200 SEK
Est600 SEK