KAFFEKOPPAR, 4 st, "Zebra", Uppsala Ekeby Gefle
Final bid650 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKE, skuret trä, barock, sannolikt 1700-tal
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, AB Stilarmatur, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
VEDHÄMTARE, mässing, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est200 SEK
HARRY MOBERG, färglitografi, signerad
Final bid550 SEK
Est300 SEK
DAVID WALLIN, oljemålning, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 9 st, porslin, "Pallas", Arabia
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, serigrafi, 1900-tal, otydligt signerad och daterad 67
Final bid300 SEK
Est500 SEK
GOLVFOTOGENLAMPA, mässing, tidigt 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
EVA BOSTRÖM, färglitografi, signerad och numrerad 31/250
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Final bid600 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, 1900-tal, otydligt signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
DUKAR, 3 st, bla jugend tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MULBERRY, filofax, England, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAMBURMAJOR, 2000-tal, marmor och metall
Final bid400 SEK
Est300 SEK
FIGURIN, porslin, Wallendorf, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall, 1920-/30-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
MATTA, "Peas", HAY, Danmark, ca 140 x 200 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
EVA BOSTRÖM (1954-), färglitografi, signerad och numrerad 78/250
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SKÅLFAT, 1 par, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
LUCIDI OCH PEVERE, taklampa, "Aplomb Large", Foscarini
Final bid500 SEK
Est1,200 SEK
HATTHYLLA, 1930-/40-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
FÖNSTERLAMPA, mässing, Boréns, Borås, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, blomsterbelysning, mässing, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SERIETIDNINGAR, Fantomen och Kalle Anka & Co, 1960-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
TIDNINGSHYLLA, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, med bruna och vita fasettslipade stenar
Final bid300 SEK
Est800 SEK
TAPIO WIRKKALA, "Ultima Thule", glas, Iittala, Finland
Final bid400 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 0,8 g
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Kalle", Gustavsberg
Final bid550 SEK
Est700 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Charlotta", Gustavsberg
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Boréns, sannolikt 1960-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
SKÅL, brons, sannolikt 1800-tal eller äldre
Final bid850 SEK
Est800 SEK
URNA, gjutjärn, samtida
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPA, "Wood Lamp", TAF Architects för Muuto, Muuto
Final bid450 SEK
Est500 SEK
KARMSTOLAR, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VAS, silver, K Andersson Stockholm 1932, vikt ca 324 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
COLLIER, 18k guld, Bismarck, vikt ca 18,9 g
Final bid7,000 SEK
Est7,000 SEK
EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, keramik, "Luna 7", Bo Fajans, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est200 SEK
BARPALLAR, 4 st, gjutjärn
Final bid5,000 SEK
Est3,000 SEK
GARDIN, "Kejsarkrona", Arne Jacobsen, Almedahls, 1983
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, 1800-/1900-tal, osignerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPSFOT, glas, Färe Marcolin (FM) Konstglas, Ronneby, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ACHILLE OCH PIER CASTIGLIONI, bordslampa, "Gatto", Flos, formgiven 1960
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
KISTA, allmoge, daterad 1874
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, AB Stilarmatur, 1900-talets andra hälft, mässing
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK