KAJSA & NILS STRINNING, skrivhylla och skåp, String, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
LISA LARSON, fat, porslin, "Stim", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
HALLMÖBEL, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Final bid500 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPSFOT, sk Strindbergslampa, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est200 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,4 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1800-/1900-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
BERGÈRE, Louis XIV-stil, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
CHIFFONJÉ, 1800-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
MATTA, Gitt Grännsjö-Carlsson, rölakan, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SIDOBORD, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
BAKELSESPADE, silver, Danmark, vikt 111 g
Final bid350 SEK
Est300 SEK
VEDKORG, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ARTUR LINDQVIST, 1 par trädgårdsstolar "A2", Grythyttan, 1900-talets mitt
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
ARTUR LINDQVIST, 3 del trädgårdsmöbler, Grythyttan, 1900-talets mitt
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, Frankrike, empire, 1800-talets första hälft
Final bid5,200 SEK
Est6,000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, EFG, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
RYAMATTA, 1960-tal, maskintillverkad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FERRUCCIO LAVIANO, bordslampa, "Bourgie", Kartell
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad
Final bid4,800 SEK
Est7,000 SEK
RING, 18k guld, med lila sten, vikt ca 2,2 g
Final bid550 SEK
Est700 SEK
MATSKEDAR OCH KAFFESKEDAR, 8 del, silver, Danmark, vikt ca 226 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,8 g
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
BORDSLAMPA, Einar Bäckström, 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est500 SEK
SKEDAR OCH GAFFLAR, 9 del, silver, tot vikt ca 385 g
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
SERVISPORSLIN, 12 del, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SAMLING LEGO, 2000-tal, ca 10 kg
Final bid4,000 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 4 st, Skaraborgs Möbelindustri AB, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK
KISTA, mindre modell, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BROSCHER, 5 st samt hänge, bla med filigranarbete
Final bid300 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJ, 1970-/80-tal, klädsel av oxblodsfärgat skinn
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, sterlingsilver, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est200 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Certina och Candino, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0,10 ct, tot vikt ca 1,9 g
Final bid650 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, med fasettslipad sten, tot vikt ca 3,6 g
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
ARMRING, 18k guld, vikt ca 15,5 g
Final bid5,600 SEK
Est6,000 SEK
GARDINLÄNGDER, 1 par, "Stugrabatt", Gocken Jobs, Jobs Handtryck, Leksand
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK
FAT OCH TERRIN, 5 del, tenn, bl a 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VASER, 2 st, glas, bla Bertil Vallien, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est200 SEK
BAKELSEGAFFLAR, 12 st, silver, tot vikt ca 244 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
COLLIER, ARMBAND OCH BROSCH, 1900-talets första hälft, med granater
Final bid350 SEK
Est600 SEK
RING, 18k guld, med 14 mindre diamanter, tot vikt ca 2,4 g
Final bid850 SEK
Est900 SEK
MOCKASKEDAR, 13 st, silver, tot vikt ca 103 g
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SKÅL OCH SKÅLFAT, 3 del, lergods, Törngrens Krukmakeri (grundat 1789), Falkenberg, bla 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GUNNEL FRIEBERG (1919-2010), etsning, signerad och daterad -59
Final bid200 SEK
Est200 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld och vitguld, med mindre briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,6 g
Final bid800 SEK
Est900 SEK