KOMBISÅG, Inca, 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
DAMMSUGARE, Kirby 2000
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg studio
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
FIGURIN, porslin, Dahl Jensen, nr 1008, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SYBORD, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BRINGARE OCH SÅSSKÅL, porslin, "Aladdin" och "Zarah", Gefle, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BRYGGERISTOL, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
VASER, 3 st, lergods, bla Alf Magnusson Alingsås, 1960-/70-tal, bla signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal, otydligt signerad
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
BOKHYLLA, Bodafors, 1950-/60-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
GRAFISKT BLAD, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, mässing och glas, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, pall, "Sputnik", NC Noric Care, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKÅLFAT, 2 st, porslin, Japan, efter 1912
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SITTPUFF, Johanson Design, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ISAO HOSOE, bordslampa, plast, "Heron", för LUXO Norge, 1990-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
PASSBITSLÅDA, C.E. Johansson, Eskilstuna, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, papperskorg, "Vågspel", 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
NORBERT PRANGENBERG (1949-2012), tusch och blyerts på papper, signerad och daterad à tergo 1987
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
MINIATYRER, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
FIGURINER, 2 st, keramik, Tilgmans och Upsala Ekeby
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FILMAFFISH, "Il sole anche di notte", Prima edizione Italiana 1990
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 41 del, matservis, "Christineholm", Millennium Line, Fyrklövern
Final bid1,800 SEK
Est1,400 SEK
RUNE PERSON (1910-1969), olja på duk, signerad och daterad -44
Final bid550 SEK
Est800 SEK
NILS GAMMELGAARD, soffbord, "Love", Sits, samtida
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, sannolikt 1930-tal
Final bid3,800 SEK
Est2,000 SEK
SKÄRMVÄGG, bronserad, sannolikt 1900-tal
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
KORG MED LOCK, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est300 SEK
KARMSTOL, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK
NILS YNGVE, 1 par snurrfåtöljer, ”Monitor”, Ikea, 1970-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
AXEL LARSSON, karmstol, Svängsta stilmöbler, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est600 SEK
VAS, porslin, Imari, Japan, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est700 SEK
ALBERT LARSSON, bord, "Albertsbordet", Tibro, 1960-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
PIEDESTAL, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Final bid4,400 SEK
Est2,000 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
FAT, porslin, Kina, sannolikt sent 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
HERRARMBANDSUR, Precimax, 14k guld, 1900-talets andra hälft
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJ, Cuero, "Pampa Mariposa", 2000-tal
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
FRUKTKNIVAR, 9 st, silver, CG Hallberg, 1906, tot vikt ca 310 g
Final bid2,800 SEK
Est1,800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk, osignerad, daterad à tergo Napoli 1881
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, björk, omkring år 1900
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ENSTENSÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med princesslipade diamanter tot ca 0.67 ct, tot vikt ca 1,1 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SPEGEL, tenn, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
JUST ANDERSEN, kandelaber, tenn, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
LARS HOFFSTEN (född 1954), olja på duk, signerad och daterad 2004
Final bid950 SEK
Est2,000 SEK