ALVAR AALTO, bänk, "153A" Artek, nutida
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK

LARS GYNNING (1920-2003), färglitografi, signerad och numrerad 107/110
Final bid400 SEK
Est400 SEK

ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 70 g
Final bid900 SEK
Est800 SEK

Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

SYMASKIN, Husqvarna Zig-Zag, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK

SKED, silver, otydliga stämplar, 1813, vikt ca 50 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Final bid6,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

Final bid5,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

RING, 18k guld, GAU Stockholm 1979, vikt ca 0,8 g
Final bid750 SEK
Est800 SEK

LOCKURNA, porslin, "Pompadour", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK

Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, England, 1800-tal, monogramsignerad AF
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK

HÖRNHYLLA, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), färglitografi, signerad och numrerad 31/50
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

ARMBANDSUR, guld på stål, Lemania
Final bid300 SEK
Est800 SEK

FIGURINER, 1 par, porslin, Neapel, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Gyllbrinks El AB, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

TILLBRINGARE SAMT MATTALLRIKAR, 12 st, keramik, Eden Collection, Italien, 1900-talets slut
Final bid550 SEK
Est500 SEK

DOCKOR, 2 st, "Lelle Aina", Straume, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

FICKUR, silver, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK

SKJORTA OCH VÄST, till folkdräkt, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

LJUSKRONA, gustaviansk stil, Rejmyre Armaturfabrik AB, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, Göteborg 1968, tot vikt ca 65 g
Final bid800 SEK
Est700 SEK

STÖVLETTER, 1 par, Ecco, stl 6
Final bid200 SEK
Est300 SEK

AKROBAT, plåt och textil, "Jimmy Acrobat Clown", Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK

FAT, porslin, orientalisk, 1700-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,400 SEK

RING, 18K guld, med pärla, vikt ca 1,3 g
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

SKOR, 1 par, Veronique, Italien, stl 39
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-tal, osignerad
Final bid3,000 SEK
Est1,000 SEK

RING, 14k guld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,8 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK

VASER, 2 st snarlika, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK

BESTICK, 9 del, silver, GAB Stockholm bla 1958, tot vikt ca 265 g
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK

NILS SEWERIN (1920-1985), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK

VÄLLINGKLOCKA, mässing, EM Mora, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK

LOCKASK, porslin, Limoges, Frankrike, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, giraff, ur Stora Zoo
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

RING OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, mässing/glas, omkring år 1900
Final bid300 SEK
Est600 SEK

RINGAR, 2 st, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK

SERVISPORSLIN, "Gamla Linköping", Hackefors, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK

FIGUR, lergods, tomte, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSUPPSATS, 5 delar, nysilver och silver, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK

JACOB ÄNGMAN, 7 st kaffeskedar, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal, tot vikt ca 85 g
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK

KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK