ALVAR AALTO, bänk, "153A" Artek, nutida
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
LARS GYNNING (1920-2003), färglitografi, signerad och numrerad 107/110
Final bid400 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 70 g
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
SYMASKIN, Husqvarna Zig-Zag, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SKED, silver, otydliga stämplar, 1813, vikt ca 50 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Final bid6,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Final bid5,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
RING, 18k guld, GAU Stockholm 1979, vikt ca 0,8 g
Final bid750 SEK
Est800 SEK
 LOCKURNA, porslin, "Pompadour", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, England, 1800-tal, monogramsignerad AF
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
HÖRNHYLLA, omkring år 1900
HÖRNHYLLA, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
ARMBANDSUR, guld på stål, Lemania
Final bid300 SEK
Est800 SEK
FIGURINER, 1 par, porslin, Neapel, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Gyllbrinks El AB, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TILLBRINGARE SAMT MATTALLRIKAR, 12 st, keramik, Eden Collection, Italien, 1900-talets slut
Final bid550 SEK
Est500 SEK
DOCKOR, 2 st, "Lelle Aina", Straume, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FICKUR, silver, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SKJORTA OCH VÄST, till folkdräkt, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, Rejmyre Armaturfabrik AB, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, Göteborg 1968, tot vikt ca 65 g
Final bid800 SEK
Est700 SEK
STÖVLETTER, 1 par, Ecco, stl 6
Final bid200 SEK
Est300 SEK
AKROBAT, plåt och textil, "Jimmy Acrobat Clown", Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
FAT, porslin, orientalisk, 1700-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,400 SEK
RING, 18K guld, med pärla, vikt ca 1,3 g
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
SKOR, 1 par, Veronique, Italien, stl 39
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-tal, osignerad
Final bid3,000 SEK
Est1,000 SEK
RING, 14k guld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,8 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
VASER, 2 st snarlika, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
BESTICK, 9 del, silver, GAB Stockholm bla 1958, tot vikt ca 265 g
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
NILS SEWERIN (1920-1985), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VÄLLINGKLOCKA, mässing, EM Mora, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
LOCKASK, porslin, Limoges, Frankrike, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, giraff, ur Stora Zoo
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
RING OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing/glas, omkring år 1900
Final bid300 SEK
Est600 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
SERVISPORSLIN, "Gamla Linköping", Hackefors, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
FIGUR, lergods, tomte, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSUPPSATS, 5 delar, nysilver och silver, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
 JACOB ÄNGMAN, 7 st kaffeskedar, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal, tot vikt ca 85 g
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK