MARCUS LARSON (1825-1864), olja på duk, signerad
Final bid140,000 SEK
Est140,000 - 160,000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 57 del, silver, "Prins Albert", CG Hallberg, Stockholm 1949, tot vikt inkl knivar ca 2 115 g
Final bid14,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, Frankrike, 1800-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
BORDSPENDYL, senempire, 1800-talets första hälft
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14k guld och med insekter, 1800-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, förgylld brons, Frankrike, 1800-tal
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
MATTA, Rosenkelim, old, ca 335 x 230 cm
Final bid9,400 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
ARNE JONES (1914-1976), skulptur, brons, signerad A Jones
Final bid5,200 SEK
Est5,000 SEK
TAG HEUER, Professional, damarmbandsur, stål, år 2000
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, mässing, modell 5013, 1940-tal
Final bid3,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
ALVAR AALTO, matbord, Artek, Finland, 1900-talets slut
Final bid3,000 SEK
Est5,000 SEK
ALVAR AALTO, fåtölj, "Paimio 41", Artek, Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid13,000 SEK
Est5,000 SEK
HANS BERGSTRÖM, taklampa, glas och mässing, "Folklampan", Ateljé Lyktan, 1940-/50-tal
Final bid8,200 SEK
Est4,000 SEK
DRÄKTBROSCH, silver, svenska stämplar BH Stockholm 1907
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
MJÖLKKANNA, silver, svenska stämplar S Lind, möjligen Lidköping, sengustaviansk, 1700-/1800-tal, vikt ca 125 g
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
ARVID CASTMAN (Eksjö, verksam 1738-1773), gräddsnipa, silver, Eksjö 1740
Final bid7,600 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
BRÄNNVINSSKED, silver, 1700-tal, med datering 1712
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
WOLTER SIEWERS (verksam 1693-1722), brännvinssked, silver, Norrköping 1699
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
JOHAN SÖDERDAHL (verksam 1756-1799), brännvinssked, silver, Söderköping 1765
Final bid7,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
LARS JONSSON (född 1952), akvarell, signerad och daterad -82
Final bid6,600 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
GUSTAF STAFHELL DY (Stockholm, verksam 1752-1772), tårtspade, silver
Final bid4,200 SEK
Est2,000 SEK
HANS LYBERG (verksam 1806-1848), Borås 1814, 1 par saltkar, empire
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
JOSEF FRANK (1885-1967), matbord, Firma Svenskt Tenn
Final bid13,500 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
HELGE LINDGREN (1895‑1982), 3 del kaffeservis, Firma K Andersson, Stockholm 1945
Final bid9,200 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
BRUNO MATHSSON, bänk, Firma Karl Mathsson
Final bid30,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
JOSEF FRANK, 12 st stolar, modell "970", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt
Final bid38,000 SEK
Est35,000 - 40,000 SEK
BRUNO MATHSSON, "Maria Flap", Bruno Mathsson International
Final bid17,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
GRETA P:SON DIGMAN (1906-1988), olja på duk, signerad
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
BRUNO MATHSSON, vilstol, "Pernilla 2", Firma Karl Mathsson
Final bid5,000 SEK
Est4,000 SEK
BERNDT FRIBERG (1899-1981), vas, stengods, Studio Gustavsberg, signerad och med Gustavsbergs studiohand
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
BRUNO MATHSSON, bokvagga, Firma Karl Mathsson
Final bid8,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
CARL MILLES, efter, skulptur, brons, "Vildsvin"
Final bid6,200 SEK
Est5,000 SEK
Final bid7,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Final bid8,400 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
STAFFAN HOLM & DAN SUNAGA, soffbord, "Newton", Karl Andersson & Söner
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 123 del, för 12 pers, silver, "Symfoni", Mema, 1975
Final bid24,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
ARMBAND 18k vitguld, med smaragder och diamanter
Final bid8,800 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, mässing, "T/372/9", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkt
Final bid9,400 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
SAMURAI SHOKAI, 8 del toalettbordsset, sterlingsilver, Yokohama, Japan, art nouveau, 1900-talets början
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
MADELEINE PYK (född 1934), olja på duk, signerad
Final bid12,500 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Final bid8,200 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
CARL MALMSTEN, sideboard, "Haga", 1920-/30-tal
Final bid8,200 SEK
Est3,000 SEK
BIRGER EKMAN, bordslampa, "Persephone", Mjölby Intarsia, 1930-/40-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK