HALSKEDJA MED HÄNGE, sterlingsilver, vikt ca 110 g
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
ARMBAND, 2 st, vit metall, tigeröga samt sliver, bla Sam Pettersson AB, 1950
Final bid300 SEK
Est300 SEK
LOUNGESTOLAR, 1 par, "Frankie EC", Johansson Design, nutida
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
GARDINLÄNGDER, 1 par, "Nympheus", GP Baker, England
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, "Neptun", Orrefors
Final bid450 SEK
Est800 SEK
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
PENTTI SARPANEVA, ring, brons, Finland
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CHRISTINE SCHWARZER, soffbord, "Flower", Swedese, 2000-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
JONAS BOHLIN, taklampa, mässing, "Star 6", Örsjö belysning
Final bid5,400 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
KÄNGOR, 1 par, Ecco, stl 40
KÄNGOR, 1 par, Ecco, stl 40
Final bid300 SEK
Est300 SEK
VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid350 SEK
Est700 SEK
SKRIVBORD, Carl Larssonstil, 1900-talets början
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SKÅLAR SAMT FAT, 4 del, kristall, bla Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad B Lejennkärr -92, ca 139 x 198 cm
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK
LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
PEDER HVIDT, stol, för Bodafors 1960
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 1940-/50-tal, tot vikt ca 115 g
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
DANIEL FRANZÉN & MATTIAS SÅTHLBOM, soffbord, "Chamfer", för Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
STÖVLAR, 1 par, Ecco, stl 40
STÖVLAR, 1 par, Ecco, stl 40
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OKÄND FORMGIVARE, 8 st stolar, 1900-talets andra hälft
Final bid6,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
SIGURD BERNHOLM (1890-1969), olja på pannå, signerad och daterad 1958
Final bid400 SEK
Est800 SEK
 BORDSLAMPA / VÄGGLAMPA, metall och plast, " Solo ", Lilux Stockholm
Final bid200 SEK
Est400 SEK
CHRIS MARTIN, 3 st barstolar, "Jig Mesh Stool", Massproductions, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
BRICKA, hamrad koppar, jugend, omkring år 1900
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FICKUR, herr, stål, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 84 del, rostfritt stål, "Guldi", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Final bid3,200 SEK
Est1,200 SEK
PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
FRANCISCO GOMEZ & PAOLO RIZZATTO, "Hope", Luceplan, nutida
Final bid4,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Final bid2,800 SEK
Est1,000 SEK
SOFFBORD, 2000-tal
SOFFBORD, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
AKTIEBREV, 5 st, Skandinaviska Banken Aktiebolag, 1950-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BESTICK, 36 del skedar, silver, GAB, Stockholm bla 1939, tot vikt ca 1 330 g
Final bid18,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
TIDNINGSKORG, rotting, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
LARS GYNNING (1920-2003), gouache, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, silver, NSE, vikt ca 55 g
Final bid950 SEK
Est800 SEK
MATSKEDAR, 7 st snarlika, silver, modell franska lilijan, olika silversmeder, mestadels 1800-talets första hälft, tot vikt ca 300 g
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
SIDOBORD, 3 st, vitlackerad metall, nutida formgivning
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BÄGARE, silver, 1900, vikt ca 60 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
MUUTO, arbetsstol, "Fiber side chair", nutida
Final bid1,100 SEK
Est1,800 SEK
KAFFESKEDAR, 5 st, förgyllt silver, CG Hallberg, Stockholm 1933, tot. vikt ca 45 g
Final bid550 SEK
Est400 SEK