HALSKEDJA MED HÄNGE, sterlingsilver, vikt ca 110 g
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK

ARMBAND, 2 st, vit metall, tigeröga samt sliver, bla Sam Pettersson AB, 1950
Final bid300 SEK
Est300 SEK

LOUNGESTOLAR, 1 par, "Frankie EC", Johansson Design, nutida
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

GARDINLÄNGDER, 1 par, "Nympheus", GP Baker, England
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK

CARL FAGERLUND, taklampa, "Neptun", Orrefors
Final bid450 SEK
Est800 SEK

Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK

PENTTI SARPANEVA, ring, brons, Finland
Final bid200 SEK
Est300 SEK

CHRISTINE SCHWARZER, soffbord, "Flower", Swedese, 2000-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK

JONAS BOHLIN, taklampa, mässing, "Star 6", Örsjö belysning
Final bid5,400 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK

KÄNGOR, 1 par, Ecco, stl 40
Final bid300 SEK
Est300 SEK

VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK

TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid350 SEK
Est700 SEK

SKRIVBORD, Carl Larssonstil, 1900-talets början
Final bid500 SEK
Est800 SEK

SKÅLAR SAMT FAT, 4 del, kristall, bla Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad B Lejennkärr -92, ca 139 x 198 cm
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK

LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK

PEDER HVIDT, stol, för Bodafors 1960
Final bid200 SEK
Est600 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 1940-/50-tal, tot vikt ca 115 g
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK

DANIEL FRANZÉN & MATTIAS SÅTHLBOM, soffbord, "Chamfer", för Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK

STÖVLAR, 1 par, Ecco, stl 40
Final bid200 SEK
Est400 SEK

OKÄND FORMGIVARE, 8 st stolar, 1900-talets andra hälft
Final bid6,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK

SIGURD BERNHOLM (1890-1969), olja på pannå, signerad och daterad 1958
Final bid400 SEK
Est800 SEK

BORDSLAMPA / VÄGGLAMPA, metall och plast, " Solo ", Lilux Stockholm
Final bid200 SEK
Est400 SEK

CHRIS MARTIN, 3 st barstolar, "Jig Mesh Stool", Massproductions, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

BRICKA, hamrad koppar, jugend, omkring år 1900
Final bid250 SEK
Est400 SEK

SPEGEL, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK

FICKUR, herr, stål, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 84 del, rostfritt stål, "Guldi", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Final bid3,200 SEK
Est1,200 SEK

PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK

FRANCISCO GOMEZ & PAOLO RIZZATTO, "Hope", Luceplan, nutida
Final bid4,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Final bid2,800 SEK
Est1,000 SEK

SOFFBORD, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK

VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

AKTIEBREV, 5 st, Skandinaviska Banken Aktiebolag, 1950-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BESTICK, 36 del skedar, silver, GAB, Stockholm bla 1939, tot vikt ca 1 330 g
Final bid18,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK

Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

TIDNINGSKORG, rotting, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK

LARS GYNNING (1920-2003), gouache, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK

Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK

ARMBAND, silver, NSE, vikt ca 55 g
Final bid950 SEK
Est800 SEK

MATSKEDAR, 7 st snarlika, silver, modell franska lilijan, olika silversmeder, mestadels 1800-talets första hälft, tot vikt ca 300 g
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK

SIDOBORD, 3 st, vitlackerad metall, nutida formgivning
Final bid400 SEK
Est800 SEK

BÄGARE, silver, 1900, vikt ca 60 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK

MUUTO, arbetsstol, "Fiber side chair", nutida
Final bid1,100 SEK
Est1,800 SEK

KAFFESKEDAR, 5 st, förgyllt silver, CG Hallberg, Stockholm 1933, tot. vikt ca 45 g
Final bid550 SEK
Est400 SEK