RINGAR, 2 st, 18k guld, bla med diamanter, tot vikt ca 8,7 g
Final bid6,600 SEK
Est7,000 SEK
MATTALLRIKAR, 12 st, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
OWEN LADE (1922-2007), olja på pannå, signerad och daterad 1977
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
ARTHUR PERCY, 29 del teservis, "Grand", Gefle, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
JÖRGEN MÖLLER, flasköppnare, vitmetall, "Elephant", Georg Jensen
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MATTA, "Fasett 700", Kasthall, ca 240 x 120 cm
Final bid950 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 3 st snarlika, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 1,7 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
VASER, 4 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FRANSK SKOLA, olja på duk, 1800-talets andra hälft
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
CAPE/MANTEL, grön textil med broderi, sannolikt sent 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
HYLLA, art noveau, omkring år 1900
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
JENS FAGER, taklampor, 1 par, "Grain", Muuto, samtida
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, glas, 1930-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
DUK OCH 1 PAR GARDINER, bla Almedahls, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKAMPEL, glas, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VÄSKA SAMT PORTFÖLJER, 3 st, läder, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ANDREAS ENGESVIK, soffa, "Tiki", Fogia
Final bid14,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
RING, 18k guld, tot vikt ca 3,3 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMBANDSUR, Certina DS, stål
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TALLRIKAR, 7 st, porslin, Kina 1700-/1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
COLLIER, silver, svenska stämplar 1955
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
NORA VON SAMSON-HIMMELSTIERNA (1891–1982), olja på duk, signerad
Final bid250 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Final bid1,700 SEK
Est700 SEK
SYMASKIN, Elna, "Elna lock L1", overlock
Final bid450 SEK
Est400 SEK
OMEGA ELECTRONIC, herrarmbandsur, quartz, Electronic L 300 Hz, Genéve, 1970-tal
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
LJUSSTAKAR, 7 st, porslin, "Tiara", Hertha Bengtsson, Rörstrand
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARBETSPLATSBELYSNING, Glamox Lyxo, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, trä, Jonas N Wiklund, Form, 2000-tal
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
TAPIO WIRKKALA, 10 st, starkvinsglas, glas, "Tavastia", Iittala
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CERTINA, herrarmbandsur, stål, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
TESERVIS, 27 del, lergods, Martin Andersson, Arvika Keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
JOHN ASTBURY, taklampa, "Margin", för New Works, samtida
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad 1940
Final bid1,300 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, 1950-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
CECILIE MANZ, 1 par, karmstolar, "Miniscule", Fritz Hansen, 2012
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
KOPPARKITTEL, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
COLLIER, 18k guld, pansarlänk, vikt ca 22,2 g
Final bid17,500 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
STIG LINDBERG, skålfat, stengods, Gustavsberg Studio
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SITTPUFF, DeNona, samtida
Final bid200 SEK
Est400 SEK
IKON, bemålat trä, sannolikt Ryssland, 1800-tal
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 1 par, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SAM HECHT & KIM COLIN, 3 st, barstolar, "Radice" för Mattiazzi, Italien, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
TAKAMPEL, 1800-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad 1937
Final bid3,600 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,1 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
GLASSERVIS, 23 del, glas, "Helga", 1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK