SIDOBORD, 1 par, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅLAR, 2 st, trä, allmoge, 1800-tal, med monogram
Final bid300 SEK
Est500 SEK
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver
Final bid700 SEK
Est500 SEK
SERVISPORSLIN, 28 del, porslin, "Ranka", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Pressed Glass Pendant Bowl"
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VAS, flintgods, Ilse Claesson, Rörstrand, 1930-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, metall, Norrman Copenhagen, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FICKUR, 8 st, mestadels silver, tidigt 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, tot vikt ca 49 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld och vitguld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 4 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
KOPPARKASTRULLER, 7 del, Krögarhuset, 1900-/2000-tal
Final bid950 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est600 SEK
KARMSTOL, möjligen England, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FICKUR, sk spindelur, silver, Gugenmus à Varsowie, 1700-tal
Final bid6,400 SEK
Est1,500 SEK
ALLMOGESKÅP, 1700/1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
MATSKED, silver, 1700-tal, vikt ca 35 g
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN 1 par, förgyllt silver med granater
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
KLOCKA, järn, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PRAKTFAT, 2 st, porslin, By Boch, Delfts, Holland, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PATRICIA URQUIOLA. "Tatou S2", taklampa, samtida, Flos, formgivningsår 2012
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BØRGE MOGENSEN, soffa, Fredericia stolefabrik, modell 2208, etikettmärkt
Final bid5,400 SEK
Est7,000 SEK
ADVENTSSTJÄRNOR, 1 par, Stina Sandwall, SMD design
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
HEE WELLING, 1 par stolar, "About a chair", HAY, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
HYLLA, stringmodell, 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
BOKBAND, 12 st, Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag Stockholm 1935
Final bid250 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KARAFF, bruntonat glas, 1960-/70-tal
Final bid100 SEK
Est200 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, med skurna snäckskalskaméer, tot vikt ca 2,8 g
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, Kina, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SOCKLAR, 4 st, kalksten, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, teckning, otydligt signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JOHAN CARPNER, taklmapa, "Beam", Zero, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SERVISPORSLIN, 37 del, porslin, ”Elegance”, Bing & Gröndahl
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tesi, 1956, tot vikt ca 740 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 11 st, flintgods, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
KOPPARSTICK, sannolikt 1700-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
TIDNINGSSTÄLL, England, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
ORDFÖRANDEKLUBBA, mässing, Vallonmässing 1986
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KLARINETT, Kohleri Popular, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, porslin och mässing, Gusums Bruk & Rörstrand, sannolikkt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COLLIER, bijouteri, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VERNER PANTON, stol, "Panton Chair", classic / original i glasfiber, Vitra, samtida
Final bid4,600 SEK
Est6,000 SEK
ARMBANDSUR, Certina, guld på stål, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK