BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BARPALLAR, 1 par, Offecct, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, formgiven 1998
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
STOLAR, 1 par, Fisher, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, 10 st vinglas, "Intermezzo", Orrefors
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
POUL HENNINGSEN, bordslampa, "PH 4/3", Louis Poulsen, Danmark
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
MODELLSKEPP, "Meta af Västervik", 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
VÄGGPENDYL, 1900-tal, fodral av päronträ
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, CG Hallberg 1947, tot vikt ca 150 g
Final bid600 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, vit- och rosalackerad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CHRIS MARTIN, pall, "Albert", Massproductions, samtida
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
VITRINSKÅP, Kina, 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Final bid950 SEK
Est500 SEK
TULPANVAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
SKÅLFAT, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets början
Final bid6,200 SEK
Est8,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 98, 1900-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,200 SEK
BARPALLAR, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OLLE KÅKS, 2 st, färglitografier, signerade och numrerade
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SATSBORD, 2 del, teak, 1950-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
SERVISGLAS, 21 del, glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SILVER, 13 del, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 475 g
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
BORDSUR, nickel och mässing, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
EDVIN OLLERS (1888-1959), olja på duk, signerad och daterad 1939
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
ORIENTMATTA, old, Kirman, ca 255 x 167 cm
Final bid450 SEK
Est800 SEK
TINA HELLMAN, 7 del, teservis, keramik, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
MODELLSKEPP, trä, 1900-tal, "Le Soleil Royal" 1669, 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
MALIN GUNNARSSON, ring, sterlingsilver, Stockholm, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Final bid150 SEK
Est300 SEK
TAKPLAFOND, tiffanystil, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
VÄGGRELIEF, skuret trä, orientalisk, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HALVMODELLER, 3 st, koppar och trä, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
EFVA ATTLING, hänge, sterlingsilver, "Carpe Diem Monocle", omkring år 2010
Final bid600 SEK
Est800 SEK
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad och numrerad 5925
Final bid350 SEK
Est600 SEK
VLADIMIR BECK (född 1943, Kroatien), färglitografi på glas, signerad och numrerad 57/173
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
SIDEBOARD, IKEA, "korsör" teak, 1960-/60-tal
Final bid3,600 SEK
Est2,500 SEK
SKEPPOR, 2 st, porslin, Geo Wide, Deco Hälsingborg, 1950-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ANNA-KARIN BOODE (född 1950), tekanna, stengods, signerad AK Boode
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ARMBAND OCH RING, 3 del, silver, med halvädelstenar, bla 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, olja på pannå, otydligt signerad Sven Nilson
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 250 x 165 cm
Final bid350 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-/1900-tal, signerad F Hoog
Final bid350 SEK
Est500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK