JASPER MORRISON, bordslampa, "Glo-Ball Basic 2", Flos, Italien, samtida
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
SOFFBORD, ek, 1900-talets fösta hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, stämplade Rehnberg 1801 resp Adamsson 1841 , tot vikt ca 128 g
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, 2 st, metall och askfanér, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ERIC LÖFMAN, skål, silver, MGAB, Uppsala, 1977, vikt ca 117 gram
Final bid600 SEK
Est800 SEK
YTTERFODER, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BJÄLLRA, mässing, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est200 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 st, "Flower power", glas, Kosta Boda
Final bid750 SEK
Est500 SEK
GOLVUR, England, 1800-tal
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK
CAFÉBORD, gullackerad metall, "Bistro", Fermob, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
HÄNGFOTOGENLAMPA, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KANDELABER tenn, 1933
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt semiantik, ca 188 x 117 cm
Final bid600 SEK
Est400 SEK
FIGURER, 2 st, bla gips, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
SKÅL OCH VAS, keramik, bla Gefle, 1900-talets mtt
Final bid450 SEK
Est300 SEK
FIGUR, keramik, möjligen Bellini, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
BRODERAD TAVLA, sannolikt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER OCH 1 PAR LJUSSTAKAR, porslin, bla G&C, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
SKEDAR, 8 st, silver, tot vikt ca 275 g
Final bid1,300 SEK
Est700 SEK
VITRINSKÅP, 1900-tal
Final bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
LJUSSTAKAR, 8 st snarlika, malm, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SIDENMÅLNING, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
KERSTIN BOHMAN, olja på duk, signerad
Final bid800 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN OCH HÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 7 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-tal
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK
PLÅTLEKSAK, Schuco Examico 4001, Tyskland, 1930-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med fem vita stenar, total vikt ca 4,7 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
ALLIANSRING, 18k vitguld, med 7 briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,8 g
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
BOJAN, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
DAMARBETSBORD, rokokostil, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, mindre modell, ca 83 x 58 cm
Final bid450 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
MATTA, Kelim, ca 288 x 203 cm
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
ÖVERLAKAN, 6 st, 1900-talets första hälft, med vitbroderi
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, strindbergsmodell, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ÖVERLAKAN, 5 st, linne, 1900-talets första hälft, med vit- och hålbroderi
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k vitguld, med diamanter och odlade pärlor, tot vikt ca 4,7 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
SERVETTER, 11 st, linnedamast, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPOR, 10 st , "Red Light HK", samtida
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
ARMBANDSUR, Plaza Geneve, stål, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JULTALLRIKAR, 6 st, mässing, Skultuna, bla 1981
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant 0.26 ct, tot vikt ca 1,9 g
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
LIZZIE VELANDER, 1 par, kandelabrar, IKEA, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TRÅG, 2 st, allmoge, sannolikt Dalarna, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
FISKFAT, porslin, Göteborg, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK