FIGURER, 3 st, keramik, 1900-/2000-tal, monogramsignerade RAF
Final bid200 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Antina, 2000-tal
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
BROSCH OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, sannolikt förgyllt silver, med granater, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
RING, 18k vitguld, med mindre diamant, vikt ca 7,4 g
Final bid5,400 SEK
Est6,000 SEK
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BALJA, koppar, BK Hollstein Katrineholm, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 14k guld, vikt ca 21,5 g
Final bid12,500 SEK
Est12,000 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Final bid350 SEK
Est600 SEK
LEKSAK, Steiff, nalle, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
TOMTAR, 3 st, bla keramik, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SILVERSMYCKEN, 8 del, silver, bla sterling, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est600 SEK
SERVISPORSLIN, 31 del, keramik, "Old Höganäs", Höganäs, 1960-/70-tal
Final bid750 SEK
Est500 SEK
MICHELE DE LUCCHI GIANCARLO FASSINA, skrivbordslampa, "Tolomeo micro", Artemide, Italien, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LIEVORE ALRHERR MOLINA, loungestol, "Colina", för Arper, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
ISAMU NOGUCHI, bordslampa, "Akari 1AY", för Vitra, 2000-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
HÄNGE, 18k guld, med vit sten, vikt ca 1,7 g
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
COLLIER, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
PER HAMMARSTRÖM, skulptur, signerad
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, sannolikt Simon Gate, Sandvik
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ULLA PROCOPÉ, 7 del, servisporslin, "Valencia", Arabia, Finland
Final bid750 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, mässing, Scan Lamp, sannolikt sent 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ROLAND LINDBERG, 3 st, olja på duk, signerade
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 10 g
Final bid7,800 SEK
Est8,000 SEK
VAS, cloisonné, orientalisk, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FIGURIN, porslin, Hertwig & Co, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
KAPSYLÖPPNARE, mässing, sannolikt Danmark, 1940-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OLLE ALBERIUS, skål, stengods, Rörstrand, monogramsignerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BRICKOR OCH KORGAR, 5 del, handarbete, sannolikt sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 2 st, 14k guld, med vita stenar, tot vikt ca 5,6 g
Final bid2,800 SEK
Est3,500 SEK
MATBORD, bok, 1970-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OLLE LINDGREN (1930-2018), olja på pannå, monogramsignerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FAT, tenn, större modell, inskription STG 1711
Final bid300 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 6 st, nyrenässans, 1800-/1900-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
FRACK, Turo, strlk 54
Final bid400 SEK
Est500 SEK
VÄGGKONSOLER, 1 par, bronserat trä, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
NILS WIDE, SÖDERBYKARL (1888-1954), figur, skuret och bemålat trä, "Räv Pelle Rospigg", signerad, samt en osignerad
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
HILDING RÖSIÖ, olja på duk, signerad och daterad 65
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BOKHYLLA, 1960-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
CARL MÅNSSON (1892-1976), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 72 del, rostfritt stål, Edelstahl, 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
MATTA, rya, Taberg, 1960-/70-tal, ca 170 x 240 cm
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
WHITEBOARDTAVLA, samtida
Final bid300 SEK
Est400 SEK
BJÖRN NYBERG, ytterfoder, stengods, signerat och daterat -78
Final bid900 SEK
Est500 SEK
PETER ENGBERG (född 1962), färglitografi, signerad och numrerad 101/300
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
SKEPPSUR OCH BAROMETER, mässing, Schatz, sent 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
BRINGARE, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est300 SEK