SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, kromad metall, Luxo, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
PIERRE FORSELL, 3 st ljusstakar, mässing, "Tulpan", Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Tissot och Seiko, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATBORD, teak, 1950/60-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
TAKAMPEL, mässing och glas, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar RGY Stockholm 1967 , vikt ca 17,4 g
Final bid7,000 SEK
Est9,000 SEK
LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KRUS, 1 par, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
HÄNGE OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, Alton, tot vikt ca 2,3 g
Final bid2,800 SEK
Est1,200 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1963, vikt ca 13,5 g
Final bid5,800 SEK
Est7,500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Goebel
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FICKUR 18k guld, dam, Longines, tot vikt ca 36 g
Final bid3,200 SEK
Est1,800 SEK
MÄRKLIN, tågsats, DA 846/3
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SOFFA, Edsbyverken, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est800 SEK
MAGNUS STICKLER (verksam 1786-1812), 1 par sengustavianska ljusstakar, tenn, Helsingborg 1807
Final bid1,200 SEK
Est2,500 SEK
HANDDUKAR, 23 st, linnedamast, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, bordslampa, keramik, unik, Rörstrand
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, MGAB 1953, tot vikt ca 170 g
Final bid750 SEK
Est700 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 delar, ''Gamla Sverige'', Åmells möbler, 1900-talets andra hälft
Final bid7,000 SEK
Est6,000 SEK
RING, silver, med gammalslipad och rosenslipade diamanter
Final bid600 SEK
Est800 SEK
HANDDUKAR, 26 st, mestadels linne, 1900-tal, broderat monogram
Final bid900 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, olika modeller, silver, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 641 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
DEKORATIONSSVÄRD, orientalisk, souvenir, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
RING, 14k guld, med gammalslipad diamant, tot vikt ca 2 g
Final bid950 SEK
Est600 SEK
KIKARE, 3 st, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt Ghom, old, silkeinslag, ca 214 x 135 m
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 1,2 g
Final bid500 SEK
Est600 SEK
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, bronserad, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
CAFÈSTOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJ, swedish modern, 1940-/50-tal
Final bid3,600 SEK
Est2,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1958, vikt ca 13,8 g
Final bid5,600 SEK
Est7,500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, karmstol, "Aslak", för Artek, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SÅSSLEV, silver, år 1850, total vikt inkl trähandtag ca 106 g
Final bid200 SEK
Est600 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Marvin, Autodate, "triple date" 1900-talets mitt
Final bid5,200 SEK
Est4,000 SEK
COLLIER OCH MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, turkoser och förgyllt silver, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SEKRETÄR, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
SALT OCH PEPPARSTRÖARE, silver, 1900-tal, vikt ca 36,5 g
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATSALSBORD, mahogny, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est3,000 SEK
TAKPLAFOND, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, väggbonad, 2000-tal, ca 290 x 148 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
MÄRKLIN, 3 del, lok 23014, lok 3062, lok 884, 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est500 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla broscher och armband, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est400 SEK
BALJA, koppar, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK