SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Final bid5,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad, onumrerad
Final bid350 SEK
Est300 SEK

HÖGTALARE, 1 par, Play 5, Sonos, samtida
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

ANDRÉS MARTÍNEZ, väggur, borstad mässing och valnöt, "Micro daro clock", Nomon, formgiven 2022
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK

FIGURINER, 4 st, porslin, Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK

KARAFFER, 1 par, kristall, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Final bid550 SEK
Est1,000 SEK

BRUNO MATHSSON, karmstol, "Mirja", DUX, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK

SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK

ULF ÅLUND (född 1948), olja på duk, signerad
Final bid500 SEK
Est700 SEK

SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK

VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Final bid450 SEK
Est500 SEK

LIS ZWICK (1942-2020), blandteknik, signerad och daterad 1980
Final bid400 SEK
Est800 SEK

KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK

LEKSAKSBILAR, 6 st, bla Tekno, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK

BORDSLAMPA, vitmetall, Ståks Armatur, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

DIOR, väska / clutch, 1900-talets slut
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK

HANDSPEGEL / PUDERDOSA, silver, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK

VATTENKANNA, mässing, ES Sörensen, Köpenhamn, Danmark
Final bid350 SEK
Est300 SEK

SKÅL PÅ FOT, nysilver och glas, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est300 SEK

VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Final bid450 SEK
Est500 SEK

ERIC CEDERBERG (1897–1984), olja på duk, signerad och daterad 59
Final bid8,400 SEK
Est4,000 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, brons med tigeröga, Kalevala Koru, Finland, 1970-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

PETER DE WIT, ring, platina, Linköping 2013
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK

SPEGELLAMPETT, rokokostil, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

LE CREUSET, stekgryta, gjutjärn, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK

LARS BYLUND, taklampa, "Moon", Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK

SYMASKIN, Husqvarna Automatic, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK

BESTICK, 13 del, silver, tot vikt ca 135 g
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK

PIERRE FORSSELL, 1 par vägglampetter, mässing, "Pendel", Skultuna
Final bid750 SEK
Est600 SEK

GUNNAR RYDHOLM, olja på duk, signerad
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK

SKRIVBORDSSTOL, borstad aluminium, Wilkhahn, 302-7, år 2019
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK

SLAGBORD, furu, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK

WALTER HICKMAN, 8 st whiskyglas, "Pippi", Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK

STÖVLAR. 1 par, Vagabond, stl 39
Final bid200 SEK
Est300 SEK

ETAGEFAT, metall, 1900-/2000-tal
Final bid750 SEK
Est500 SEK

MATSKED, silver, G Graumann 1863, vikt ca 70 g
Final bid900 SEK
Est800 SEK

ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 90 g
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 120 g
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Final bid550 SEK
Est800 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld och diamanter
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK

THOMAS HELLSTRÖM (1924-2006), figur, keramik, Nittsjö
Final bid500 SEK
Est800 SEK

CHRIS MARTIN, matbord, Massproductions, samtida
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK

LASSE ÅBERG, 9 st champagneglas, "För muserande drycker", 2000-tal
Final bid650 SEK
Est600 SEK

TISSOT, armbandsur, gulddoublé, Seastar, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK