SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Final bid5,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad, onumrerad
Final bid350 SEK
Est300 SEK
HÖGTALARE, 1 par, Play 5, Sonos, samtida
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
ANDRÉS MARTÍNEZ, väggur, borstad mässing och valnöt, "Micro daro clock", Nomon, formgiven 2022
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KARAFFER, 1 par, kristall, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Mirja", DUX, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ULF ÅLUND (född 1948), olja på duk, signerad
Final bid500 SEK
Est700 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
VÄGGSKÅP, Montana, nutida
VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Final bid450 SEK
Est500 SEK
LIS ZWICK (1942-2020), blandteknik, signerad och daterad 1980
Final bid400 SEK
Est800 SEK
KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
LEKSAKSBILAR, 6 st, bla Tekno, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, vitmetall, Ståks Armatur, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
DIOR, väska / clutch, 1900-talets slut
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
HANDSPEGEL / PUDERDOSA, silver, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
VATTENKANNA, mässing, ES Sörensen, Köpenhamn, Danmark
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SKÅL PÅ FOT, nysilver och glas, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄGGSKÅP, Montana, nutida
VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Final bid450 SEK
Est500 SEK
ERIC CEDERBERG (1897–1984), olja på duk, signerad och daterad 59
Final bid8,400 SEK
Est4,000 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, brons med tigeröga, Kalevala Koru, Finland, 1970-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PETER DE WIT, ring, platina, Linköping 2013
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
SPEGELLAMPETT, rokokostil, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LE CREUSET, stekgryta, gjutjärn, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SYMASKIN, Husqvarna Automatic, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
BESTICK, 13 del, silver, tot vikt ca 135 g
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
PIERRE FORSSELL, 1 par vägglampetter, mässing, "Pendel", Skultuna
Final bid750 SEK
Est600 SEK
GUNNAR RYDHOLM, olja på duk, signerad
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK
SKRIVBORDSSTOL, borstad aluminium, Wilkhahn, 302-7, år 2019
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SLAGBORD, furu, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
WALTER HICKMAN, 8 st whiskyglas, "Pippi", Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STÖVLAR. 1 par, Vagabond, stl 39
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ETAGEFAT, metall, 1900-/2000-tal
Final bid750 SEK
Est500 SEK
MATSKED, silver, G Graumann 1863, vikt ca 70 g
Final bid900 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 90 g
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 120 g
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Final bid550 SEK
Est800 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld och diamanter
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
THOMAS HELLSTRÖM (1924-2006), figur, keramik, Nittsjö
Final bid500 SEK
Est800 SEK
CHRIS MARTIN, matbord, Massproductions, samtida
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
LASSE ÅBERG, 9 st champagneglas, "För muserande drycker", 2000-tal
Final bid650 SEK
Est600 SEK
TISSOT, armbandsur, gulddoublé, Seastar, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK