SKULPTUR, skuret och bemålat trä, Asien, sannolikt 1800-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
PALLAR, 1 par, Johansson Design, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, glas, Orrefors, signerad
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, 8 st, vinglas, "More Wine", Orrefors
Final bid450 SEK
Est500 SEK
RAKSPEGEL, 1800-talets slut
RAKSPEGEL, 1800-talets slut
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BRICKA, bambu och trä, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KLÄDSTÄLLNING, vitmetall, sannolikt sent 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
TABURETT, 1800-tal
TABURETT, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MATSKED, silver, L Dahlberg, 1974, vikt ca 44 g
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, silver, svenska stämplar OG
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SPELBORD, 1800-tal
SPELBORD, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
HALSRING MED HÄNGE, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
PETER BEHRENS, taklampa, ”Luzette”, Siemens-Schuckert, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
CUTLER FOOTWAY (Australien, född 1953), krita, signerad
Final bid400 SEK
Est300 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BLYGLASFÖNSTER, 2 st, tidigt 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, glas, Vetri, Murano, Italien, 1970-/80-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
KÄPP, handtag av silver, GAB Stockholm, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est400 SEK
STOL, plywood och lackerad metall, Descon, 1900-talets mitt
Final bid2,000 SEK
Est500 SEK
COLLIER, odlade pärlor, jade samt vit sten
Final bid300 SEK
Est300 SEK
INGEGERD SILOW, matta, rölakan, monogramsignerad IS, 1900-talets andra hälft, ca 203 x 139 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
ALEXANDER LERVIK, sidobord, "Madison", Johanson Design, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SILVERSMYCKEN, 6 del, mestadels 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est500 SEK
CHAMPAGNYKYLARE, vitmetall, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est300 SEK
ADVENTSLJUSSTAKE, Luna, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, enligt etikett gesällprov av Edvard Rhode Philip Källgren år 1897
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
MICHELE DE LUCCHI GIANCARLO FASSINA, skrivbordslampa, "Tolomeo", Artemide, Italien, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
FÅTÖLJER,  1 par, 1930-/40-tal
FÅTÖLJER, 1 par, 1930-/40-tal
Final bid4,600 SEK
Est1,000 SEK
BRICKBORD, Färg & Form, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
AFRIKANA, målad på träpannå, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLYKTA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BAKELSESPADE, silver, Mema 1968, vikt ca 66 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FÅRSKINN, grått, 2000-tal
FÅRSKINN, grått, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
GUNILLA MANN, färglitografi, signerat och numrerat 234/290
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 84 x 280 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LUTA BETTONICA & MARIO MELOCCHI, bordslampa, plast, ”Cuboluce”, Cini & Nils, Italien, formgiven 1972
Final bid250 SEK
Est600 SEK
HÄNGE OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, stämplar GHA, tot vikt ca 1,4 g
Final bid750 SEK
Est800 SEK
AFRIKANA, skulptur, skuret och bemålat trä, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
AFRIKANA, figur, skuret och bemålat trä, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est700 SEK
MINAKO MASUI (Sverige/Japan, född 1940), färgetsning, signerad, monotypi
Final bid3,000 SEK
Est800 SEK
CARL MALMSTEN, matsalsskåp, "Herrgården", 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 2,7 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
CARL MALMSTEN, 5 del matsalsmöbel, "Nya Guldheden", 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, mässing och trä, Tranås Stilarmatur AB, 1960-/70-tal
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, silver, sk berbersilver, Tunisien, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, On Interiör, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK