TRÄDGÅRDSKRUKOR, 3 st, plast, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK

ANITA NYLUND, burk, porslin, "Kaffekvarnen" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, "Simrishamn", IKEA, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

SKRIVBORD, England, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK

GOLVFIGUR, keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK

DAMARMBANDSUR, 18k vitguld, Certina, tot vikt ca 21,5 g
Final bid13,500 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK

TRÄDGÅRDSDEKORATION, metall, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

MARIT STIGSDOTTER, 5 st, stolar, "Allegro", Stolab, 2006
Final bid1,200 SEK
Est2,500 SEK

STIG LINDBERG, 10 st, tallrikar, porslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid650 SEK
Est600 SEK

ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.47 ct , svenska stämplar 1977, vikt ca 4,3 g
Final bid6,400 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK

STIG LINDBERG, skålar med lock, porslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid450 SEK
Est800 SEK

STIG LINDBERG, 12 delar, servisporslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

STIG LINDBERG, 3 st., skålar, porslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid750 SEK
Est800 SEK

STIG LINDBERG, 2 st, skålar, "Berså", Gustavsberg
Final bid850 SEK
Est400 SEK

STIG LINDBERG, 15 delar, servisporslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK

STIG LINDBERG, 8 st, skålar, porslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

STIG LINDBERG, 3 delar, servisporslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est600 SEK

STIG LINDBERG, skeppa, porslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid450 SEK
Est800 SEK

KARMSTOLAR, 4 st, Skandiform, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK

KAFFESKEDAR, silver, inskription Elsa, GAB Stockholm bla 1920, tot vikt ca 150 g
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK

ERYKA TRZEWIK-DROST, 1 par ljusstakar, glas, "Karolinka", Polen, 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, brons, Frankrike, 1800-tal
Final bid2,800 SEK
Est3,500 SEK

BYRÅ, teak, 1900-talets mitt
Final bid950 SEK
Est800 SEK

TAKKRONA, mässing, Metallslöjden Gusum, signerad och daterad 1983
Final bid400 SEK
Est600 SEK

COLLIER, sterlingsilver, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK

ORIENTMATTA, galleri, old, ca 91 x 430 cm
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK

RING, 18k guld, vikt ca 3,5 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK

MICHELE DE LUCCHI GIANCARLO FASSINA, skrivbordslampa, "Tolomeo micro", Artemide, Italien, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

SVEN WEJSFELDT, vas, stengods, "Castrol", Gustavsberg, signerad och daterad med Gustavsbergs studiohand 1981
Final bid200 SEK
Est300 SEK

DAN MARTIN (1910–1999), olja på duk, signerad och otydligt daterad
Final bid250 SEK
Est400 SEK

TELEFONBÄNK, 1960-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK

RING, 18k guld, med safir och diamanter, med vikt ca 2 g
Final bid1,700 SEK

FICKUR, 3 st, silver, Omega, Ancre och Revue, omkring år 1900
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK

SILVERSMYCKEN, bla Finland
Final bid600 SEK
Est400 SEK

BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, kromad metall, 1930-/40-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK

KLÄDSTÄLLNING, vitmetall, sannolikt sent 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), färglitografi, signerad och numrerad 107/500
Final bid600 SEK
Est800 SEK

VÄVNAD, Kina, 1900-tal, handvävd, ca 96 x 154 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK

ELIAS SVEDBERG, soffbord, ur Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK

KONJAKSKUPOR, 6 st, glas, Orrefors
Final bid250 SEK
Est300 SEK

SAMI KALLIO, 4 st, stolar, ''In Between Sk1'', för &Tradition.
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK

OLOF HAGRELIUS, 2 st matskedar, silver, Mariefred 1819, tot vikt ca 120 g
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK

COLLIER OCH HÄNGE, bärnsten, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK

AFRIKANA, 5 st, figurer, trä, 1900-/ 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BORDSLAMPA, kromad metall, 1920-/30-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

MOCKASKEDAR, 12 st, silver, Mema bla 1965, tot vikt ca 110 g
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK

ERNST NILSSON (1892-1937), olja på duk, signerad
Final bid750 SEK
Est1,200 SEK

MAPP, Ohne Mode, 20 fotografier för modellteckning, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK