ÅSA WESTLUND, 1 par skor, There goes the neighboorhood, strlk 37
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅL, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
EWALD DAHLSKOG, vas, fajans, Bo Fajans, 1940-tal, monogramsignerad
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
CREMEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, Rörstrand
Final bid700 SEK
Est600 SEK
KORGAR, 2 st, 1800-/1900-tal
Final bid750 SEK
Est400 SEK
MATSALSSKÅP, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est1,500 SEK
ANNA EHRNER, 2 st champagneglas, "Epoque", Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MODELLBÅT, mahogny och teak, Riva, Aquarama, 1900-/2000-tal
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
SNAPSGLAS, 9 st, glas, "Skansen", Stockholms Glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 6 st, silver, Johan Malmstedt, 1800/1801, tot vikt ca 382 g
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
MARTIN ARTEDIUS (tenngjutare i Norrköping 1800-1808), ljusstake, tenn, sengustaviansk
Final bid650 SEK
Est600 SEK
BERTIL HERLOW-SVENSSON, litografi, signerad och daterad -83
Final bid650 SEK
Est800 SEK
MAGGIE WIBOM, figur, lergods, Gefle, 1900-talets andra hälft, monorgamsignerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18k guld, tot vikt ca 2 g
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 4 st, nyrokoko, 1800-talets slut
Final bid300 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1960-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, vikt ca 23,5 g
Final bid11,500 SEK
Est12,000 - 14,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, med berlocker, vikt ca 17,6 g
Final bid8,600 SEK
Est10,000 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad 81
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
GLASSERVIS, 49 del, kristall, Reijmyre, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
OIVA TOIKKA, 3 st, figurer, glas, Nuutajärvi, signerade
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL, tenn, stämplar Holst, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid600 SEK
Est800 SEK
KAFFESERVIS, 18 del, stengods, "Tema", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
PISTOL, orientalisk, replika, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 6 g
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
CIGARETTETUI, silver, orientaliskt, sannolikt 1900-talets början, vikt ca 140 g
Final bid950 SEK
Est600 SEK
JOHANNA FORSBERG, taklampa "Heat", Northern, 2000-tal
Final bid3,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 2,8 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, silver, med tigeröga, Saarela Arvo 1964
Final bid550 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Karlskrona Lampfabrik, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, "Open minds", Kosta Boda, signerad
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
CHRIS MARTIN, 1 par barpallar, "Icha", Massproduction, samtida
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
BIRGER LINDBERG (1901-1991), gouache, daterad Vaxholm -42, signerad à tergo
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SALTKAR, 1 par snarlika, silver och glas, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
VAS SAMT YTTERFODER, 3 del, majolika, Frankrike, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets början
Final bid850 SEK
Est800 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 4 st ljusstakar, keramik, "Prunella", Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est600 SEK
CIGARETTMUNSTYCKEN, 3 st, silver och horn, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KARMSTOL, "Florett nr 147", AB Bröderna Wigells Stolfabrik, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est600 SEK
JOSEF FRANK, ytterfoder, glas, "Hortus", Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Snurran", Gustavsberg Studio, 1900-talets mitt
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK