SKÅL, silver, sannolikt 1900-talets första hälft, vikt ca 50 g
Final bid400 SEK
Est300 SEK

STIG LINDBERG, vas, stengods, "Reptil", Carrara 260, Gustavsbergs studio
Final bid300 SEK
Est400 SEK

KANDELABRAR, 1 par, mässing, Grillby, nr 25
Final bid350 SEK
Est600 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), färglitografi, signerad och numrerad 29/150
Final bid550 SEK
Est800 SEK

MAT- OCH KAFFESERVIS, 60 del, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK

FOTOGENLAMPOR, 2 par, mässing och glas, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK

ARMBAND, 18k guld, Göteborg 1961, vikt ca 9,4 g
Final bid7,200 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK

MÖBELTYG, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK

LEKSAKSBIL, Mercedes Benz 300, Parmeta Kölner automodelle, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

VEVGRAMMOFON, His Masters Voice, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK

BORDSKANONER, 2 st, trä/metall, modell M/70, Finspongs Styckebruk, 1900-talets andra hälft.
Final bid200 SEK
Est300 SEK

YTTERFODER, 3 st, keramik, Upsala Ekeby samt Bo-Fajans, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

STEKHUVAR, 1 par, nysilver, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK

PEPPARKVARN, Leif Mannerström, obrukad
Final bid200 SEK
Est300 SEK

MATSKED, silver, Åkerman, 1785, vikt ca 65 g
Final bid600 SEK
Est600 SEK

KORGSÄNG, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

HERTHA BENGTSON, 4 st, uppläggningsfat, "Blå Eld", Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est800 SEK

PORTMONNÄ, FICKUR OCH FICKURSSTÄLL, bla silver, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK

SOFFA, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK

KIKARE, 3 st, Zentih, Cygnus och Spindler & Hoyer, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK

COLLIER, 18k guld, vikt ca 16,2 g
Final bid12,000 SEK
Est12,000 - 14,000 SEK

GUNNAR NYLUND, 3 st, vaser, stengods, "Flambé", Rörstrand
Final bid800 SEK
Est800 SEK

POKALVAS, glas, Kosta, No 54, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK

BARNBÖCKER, Sven Nordqvist, "Mamma Mu" och "Pettson & Findus", 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK

HÄNGEN MED KEDJA, 2 st, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK

BORDSLAMPA, mässing, sk Strindbergslampa, Gusum, signerad och daterad JK 2001
Final bid500 SEK
Est600 SEK

NANNY STILL, flaska/vas, glas, Riihimäen, Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

LJUSSTAKR, 1 par, mässing, nr 68, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, mässing, "T/372/9", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkt
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK

TRÄDGÅRDSDEKORATION, metall, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

MARIT STIGSDOTTER, 8 st, stolar, "Allegro", Stolab, 2006
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK

SKÄRMVÄGG, trä, bambu och textil, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est600 SEK

MONICA BRATT, 6 st, glas, Reijmyre
Final bid700 SEK
Est400 SEK

COLLIER, sterlingsilver, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK

BORDSLAMPA, lergods, Upsala Ekeby
Final bid750 SEK
Est800 SEK

MODELLBILAR, 2 st, Volvo BM, "4400" samt "5350", 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

RING, 14k guld, med diamant ca 0,11 ct, tot vikt ca 3,5 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK

BULOVA, armbandsur, Accutron, gulddoublé, 1970-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK

TRÄDGÅRDSMÖBEL, 4 delar, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK

STRINDBERGSLAMPA, patinerad koppar, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt 1900-talets första hälft, osignerad
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK

ARMBAND, 18k guld, vikt ca 31 g
Final bid23,000 SEK
Est22,000 - 25,000 SEK

VAS, keramik, BAY, Tyskland, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK

TORE AHLSÉN, takplafond, "Pia", Gärsnäs, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

Final bid200 SEK
Est300 SEK

LEKSAKER, 3 st, plåt, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

ORIENTMATTA, Ziegler, ca 383 x 275 cm
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK