LEKSAKER, 2 st, plåt, Gescha och Cama, Tyskland U.S.-zone, 1900-talets mitt
Final bid850 SEK
Est500 SEK
PLÅTLEKSAK, motorcykel, "Mac 700", Arnold, Tyskland, 1950-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
TRAVHÄST MED KUSK, DGM, mekanisk, Västtyskland, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
LEKSAKSBIL, Triang Minic No 2, Musical car, England, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BALJA, koppar, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SKRIN, trä, Kina, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STEFAN BORSELIUS, 2 st barstolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
DAMARMBANDSUR, Certina, Quartz
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VEDKORG, koppar, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
SAMLING KAMEROR, 4 st samt objektiv, bla Kodak, Praktica, Franka, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
EDVARD LINDAHL, figurer, stengods, Gustavsberg, signerade
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BROSCH, silver, snäckskalskamé, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 4,1 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
MARI SIMMULSON, figur, keramik, Upsala Ekeby, 1966-69
Final bid500 SEK
Est600 SEK
BORDSDEKORATIONER / SERVETTRINGAR, 5 st, glas, Gusum, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, old, Kirman, ca 255 x 167 cm
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, patinerad mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 3,5 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
DALATUPP, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Haga, JLH 1968, tot vikt ca 133 g
Final bid750 SEK
Est800 SEK
GUNNAR NYLUND, 4 st, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Final bid250 SEK
Est500 SEK
VAS, glas, Orrefors, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KAFFESERVIS, 29 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
POLHEMSLÅS, smide, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
COLLIER, silver och bärnsten, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est300 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, efter Jenny Nyström, Kalmar läns museum
Final bid550 SEK
Est600 SEK
BOKHYLLA MED VITRINDEL, 1930-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
ARMBAND OCH HÄNGE MED KEDJA, silver, Mema, 1979
Final bid600 SEK
Est500 SEK
HÖRNSKÅP, vitrin, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SABEL, Indien, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KRUKOR, 4 st, Upsala Ekeby, lergods, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, ca 160 x 195 cm
Final bid200 SEK
Est400 SEK
JOSEF FRANK, 6 st coasters, Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB, 1960, vikt ca 402 g
Final bid400 SEK
Est600 SEK
HANS ÅNGSÄTER (1925-2007), olja på pannå, signerad à tergo
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 3,1 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
DALAHÄST, allmoge, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, metall, "Romane Table", Fermob, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
BUTIKSSKYLT, emalj, "Poststation - Postsparbank", 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
KORG, rotting, 1900-talets början
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STEGE, trä, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est400 SEK
HANNU IKONEN, 1 par örhängen, brons, "Lava", Valo Koru, Finland
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PUDERSTOL, barockstil, ek, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KONSTANTIN GRCIC, 6 st, stolar, "Chair one", Magis, Italien, 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Roamer, 1900-talets mitt
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, empirestil, 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK