PELARBORD, 1800-talets slut
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BESTICK, 30 del, rostfritt stål, Global, 1900-/2000-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK

GUNNAR NYLUND, skålfat, stengods, "Collier", Rörstrand
Final bid200 SEK
Est300 SEK

GOLVLAMPA, furu, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

LUCA NICHETTO, taklampor, 1 par, "Plass", Foscarini
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK

MUSIKSPELARE, "Revo", Super System, samtida
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK

MARGARETA WALLIN (1912-1990), färglitografi, signerad och numrerad 84/100
Final bid250 SEK
Est400 SEK

LEKSAKER, 2 st, plåt, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK

RING, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Final bid4,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

FIGURIN, porslin, Jubileum 2006, Goebel
Final bid200 SEK
Est300 SEK

RING, 23k guld, svenska stämplar 1908, vikt ca 4,4 g
Final bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

SKÅL, stengods, Upsala Ekeby, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

Final bid250 SEK
Est500 SEK

ÖLGLAS, 12 st, glas, motiv efter Lasse Åberg, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK

HÖGTRYCKSTVÄTT, Nilfisk, "Core 140"
Final bid550 SEK
Est800 SEK

FAT, 3 st, keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK

SKED, silver, samearbete, Karl Stenudd, Gällivare 1922
Final bid200 SEK
Est400 SEK

VASER, 3 st, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

ANTTI KOTILAINEN, 1 par, stolar, "Sola", Martela, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

ARMBAND, sterlingsilver, stämplar HS, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est400 SEK

FAT, malm, Nordisk Malm, Danmark, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

HANS AGNE JAKOBSSON, bordslampa, lackerad metall, "Eldius kuben", 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK

COUPEGLAS, 6 st, glas, motiv efter Lasse Åberg, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK

PIERRE FORSELL, 1 par ljusstakar, mässing, "Kronan", Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est600 SEK

SALONGSBORD, nyrokoko, 1800-talets slut
Final bid250 SEK
Est400 SEK

JAMIE HAYON, golvlampa, plast "America", Metallarte
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK

MÄRKLIN, ellok, Rc3 1058, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK

GRYTA, malm, sannolikt 1800-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK

GOLVLAMPA, björk, 1930-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

TIDSKRIFTSHYLLOR, 1 par, "Vågspel", Materia
Final bid200 SEK
Est800 SEK

KIKARE, 3 st, Mitilux, Kobica och Tento, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK

KIKARE, Lichter, 16,5 x 50, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

STRINDBERGSLAMPA, mässing och glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

VITRINSKÅP, Karl Andersson & Söner, 1990-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK

ORIENTMATTA, galleri, old, ca 103 x 400 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

TIDNINGSKORG, rotting och glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), 4 st, färglitografier, signerade och numrerade 22/200
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK

LJUSKRONA, rokokostil, 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK

VAS, keramik, BAY, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

PLÅTBURKAR, 2 st, Mazetti, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK

BORD, 1900-talets början
Final bid250 SEK
Est500 SEK

BRICKA, metall och glas, 1930-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

KLACKRING, 18k guld, med onyx, vikt ca 7,1 g
Final bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

SERVISPORSLIN, 28 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Final bid850 SEK
Est800 SEK

DUK OCH SERVETTER, 13 del, linnedamast, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est600 SEK

VAS, glas, "Carl Larsson", Goebel
Final bid200 SEK
Est300 SEK

TORE AHLSÉN, takplafond, "Pia", Gärsnäs, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK

HÄNGEN/BERLOCKER, 3 st, 18k guld, tot vikt ca 2,2 g
Final bid850 SEK
Est800 SEK