LOKOR, 1 par, allmoge, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KITTEL, koppar, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
LAGGKÄRL, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
VIKTER, järn och mässing, 1800-/1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
PALL, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
POLHEMSLÅS, järn, antikt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TALJOR, 2 st, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
UGNSLUCKA, gjutjärn, Ankarsrum, 1900-talets början
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SKÅLAR, 2 st, lergods, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ÅLTINA, rotting, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LÅS OCH NYCKLAR, smide och mässing, bla 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FLASKSTÄLL, med flaskor, allmoge, omkring år 1900
Final bid750 SEK
Est400 SEK
UGNSLUCKA, gjutjärn, Näfveqvarn, 1900-talets början
Final bid450 SEK
Est600 SEK
REDSKAP, 3 de.l bla mässing, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SAMLING YXOR, 13 st, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
LAGGKÄRL, allmoge, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BARNCYKEL, Cresent, "Bambino", 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, marmor och metall, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
CHRISTIAN HALLERÖD, pall/sidobord, "Karljohan", Ikea PS, formgiven 2009
Final bid1,000 SEK
Est1,800 SEK
RESEGRAMMOFON, Picadilly, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, koppar och glas, omkring år 1900
Final bid350 SEK
Est600 SEK
TIDNINGSSTÄLL OCH KORGAR, 2 st, rotting, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MÄRKLIN, tågbana med lok 800, tender och 7 vagnar, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
TAVLA, grafiskt blad med kungligheter, omkring år 1900
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SARI, siden, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, Riihimäki, Finland, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est400 SEK
BROSCH, 18k guld, svenska stämplar 1957, med odlad pärla, tot vikt ca 3 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
GITARR, akustisk, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
LEKSAK, elefant, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BYRÅ, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GARDINER, 1 par, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
LJUSLYKTOR, 2 st, lergods, Lisa Larsson design samt Nittsjö keramik
Final bid250 SEK
Est300 SEK
PLASTMATTA, rund, enligt uppgift Pappelina
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ERIC VASSTRÖM (1887-1958), olja på duk, signerad och daterad 1938
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
RING, 14k vitguld, med navettslipad diamant, tot vikt ca 3,4 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
ORIENTMATTA, Meshed , sannolikt 2000-tal, ca 383 x 300 cm
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
MATS PERSSON STADIG, efter, bonad, handtryck, efter dalamålning, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
TAKPLAFOND, mässing, Lövsjö, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LOUNGESTOLAR, 1 par, "Frankie EC", Johansson Design, nutida
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Röd Rubin", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est600 SEK
XAVIER PANCHARD, pall, "H60", Tolix, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STOL, "Fiber side chair", Muuto, nutida
Final bid450 SEK
Est1,000 SEK
SKÅP, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
COLLIER, sterlingsilver, Liljeblad, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Bing & Gröndahl och Lotte Benter, Royal Copenhagen, Danmark
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
MYNT, 2 st, koppar, bla 2 kopek Ryssland 1840
Final bid200 SEK
Est300 SEK