TOBAKSBURK, tenn, 1937
Final bid550 SEK
Est400 SEK

LEON RANSMEIER, "Revolver", 3 st barstolar, Wrong London, HAY
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

OLLE BONNIÉR (1915-2016), litografi, signerad och numrerad VIII/X
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

KOKESHIDOCKOR, 13 st, With Love, Skincity, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK

ARMBAND, 18k guld, Stockholm 1960, vikt ca 4 g
Final bid2,800 SEK
Est3,500 SEK

UNDERREDE TILL BOCKBORD, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BERTIL WIDBRANDT, olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK

FIOL MED STRÅKE, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK

MONICA BRATT, bringare, glas, Reijmyre, 1950-tal, samt vas
Final bid950 SEK
Est500 SEK

SKÄRBRÄDOR, 3 st, porslin, "Picknick", Rörstrand samt Arabia, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est400 SEK

ROGER PERSSON, bord, "Mill", Karl Andersson & Söner, 2000
Final bid200 SEK
Est600 SEK

STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK

SOFFBORD, kinesisk stil, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK

NILS RUNDGREN "BJÖRNJÄGAREN" (1890-1971), tillskriven, akvarell
Final bid400 SEK
Est600 SEK

BARSTOLAR, 1 par, Intertec, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

HÖGA HATTAR, 2 st, bla Hultmans Västervik, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK

BROSCH, 14k guld, 1900-talets mitt, vikt ca 7,2 g
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK

BROSCH, 18k guld, Stigbert, Stockholm 1949, vikt ca 10 g
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK

LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK

COLLIER, 2 st, bärnsten, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK

HEE WELLING, "About a table AAT20", matbord, HAY
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, gjutgods, sent 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK

KIKARE, 3 st, Regatta, Star och Harmony, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK

BIRGER ÅSTRÖM, skulptur, stengods, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK

KG NILSSON (född 1942), färglitografi, signerad och daterad 1985
Final bid450 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

TAKKRONA, 1900-talets början
Final bid550 SEK
Est600 SEK

VÄGGLAMPA/BORDSLAMPA, nr 506, EWÅ, Värnamo, 1950/60-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK

LAMPA, metall, Glory, Sverige, 1930/40-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK

LJUSKRONA, mässing, omkring år 1900
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK

STIG LINDBERG, skål, "Linnea", Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est500 SEK

TRÄDGÅRDSURNA, komposit, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK

VÄGGLAMPA, teak, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

THOMAS HELLSTRÖM, skulptur, keramik, Nittsjö, monogramsignerad
Final bid300 SEK
Est500 SEK

FIGURIN, porslin, Lomonosov, Ryssland
Final bid200 SEK
Est300 SEK

ARMBAND, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 33 g
Final bid25,000 SEK
Est22,000 - 25,000 SEK

HALSKEDJA MED DIAMANTHÄNGE, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.16 ct, tot vikt ca 5,4 g
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK

PENDELUR, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK

TAKLAMPA, bemålad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

MODELLSKEPP, trä, "Fragata Siglo XVII", 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

SKÅL PÅ FOT, porslin, "Måsen, Bing & Gröndahl, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK

VÄGGFOTOGENLAMPOR, 2 st, mässing och glas, 1800-/1900-tal
Final bid950 SEK
Est400 SEK

TAMBURMAJOR, pläterad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK

TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, kompositmaterial, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK

CERTINA, herrarmbandsur, quartz, "DS", 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK

ARMBAND, 18k vitguld, vikt a 18.2 g
Final bid13,500 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK