LANVIN, 1 par ballerinaskor, strlk 38
Final bid450 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, Bismarcklänk med berlocker, vikt ca 12,8 g
Final bid5,800 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
KANDELABER, tenn, Just Andersen, Danmark, 1930-/40-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
WANG & SÖDERSTRÖM, vas, porslin, HAY, Danmark, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KNOPPBRÄDA, furu, allmoge, sannolikt 1800-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
DUKAR, 3 st, linnedamast, Almedahls, bla ca 200 x 150 cm
Final bid200 SEK
Est600 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 12 g
Final bid6,200 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
NILS & KAJSA STRINNING, hyllsystem, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
ARNE TJOMSLAND, skulptur, Goodwill Produkter AS, Sandefjord, Norge, 1950-/60-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
RING, 23k guld, svenska stämplar 1965, vikt ca 5,3 g
Final bid3,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
HALSKEDJA 18k guld, vik ca 5,7 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
FIGURINER, 6 st, porslin, efter Jenny Nyström, Kalmar läns museum
Final bid450 SEK
Est600 SEK
KAMERA, Atlantiflex, Special, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅL, glas, Murano, Italien, 1900-talets mitt
Final bid850 SEK
Est800 SEK
BLOMKRUKOR, 2 st, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAVELBELYSNINGAR, 2 st, mässing, större modell, bla Boréns, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
SKRIVSTOL, Lammhults, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med gammalslipade och rosenslipade diamanter, tot vikt ca 2,3 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
MODELLBIL, KK SCALE, Mercedez Benz, B 600, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
NILS & KAJSA STRINNING, skohylla, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
HEE WELLING, 1 par stolar, "About a chair", HAY, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
CURT FAGERSJÖ (född ?), färglitografi, signerad och daterad -02
Final bid350 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad 1950
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
SERVISPORSLIN, 74 del, Rosenthal, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB Stockholm 1966
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, efter Jenny Nyström, porslin, Kalmar läns museum
Final bid500 SEK
Est600 SEK
COLLIER OCH BROSCH, bla mässing, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PETTERSSON RUDBERG, fällbord / ståbord, Karl Andersson & Söner AB, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est400 SEK
SILVERFÖREMÅL, 5 del, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HEE WELLING, stol, "About a chair", HAY, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TALLRIK, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ESTER WALLIN, 2 st, väggreliefer, keramik, Uppsala Ekeby, 1960-/70-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 11,5 g
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
MATTA, Kelim, större modell, ca 470 x 298 cm
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
SOFFBORD, redwood, sent 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SAMLING KNIVAR, 8 st, bla Sandvik och Solingen, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
TAKKRONA, malm, barockstil, mindre modell, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TORALF JERGILL (1900-1995), olja på duk, signerad
Final bid150 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, sten, monogramsignerad PO, 1900-/2000-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
PARADHANDDUKAR, 12 st, hellinne, med sk Lacroillebård, tidigt 1900-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL PÅ FOT, grönt glas, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 14 g
Final bid7,200 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
IKON, sannolikt Ryssland, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, patinerad metall, 1900-/2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est400 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 14k guld, vikt ca 5,7 g
Final bid2,200 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
SPEGEL, bronserad, 1800-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK