GÖRAN WÄRFF, 12 st, starkvinsglas, kristall, "Prince", Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
VAS, glas, Mdina Glass, Malta, möjligen Michael Harris, etikettmärkt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
NILS & KAJSA STRINNING, stringhylla, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
VAS, POKAL OCH SÅSSLEV, silver, tot vikt ca 135 g
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BESTICK, 41 del, stål, "Thebe", Folke Ahrström, Gense, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
FIGURER, 3 st, keramik, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
PALL, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
HERRBYRÅ, furu, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KNOPPBRÄDA, furu, allmoge, sannolikt 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 4 st, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 9 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
MALMKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016), färglitografi, signerad och numrerad 234/300
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, Wever & Ducré, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
SPELDOSA / CIGGARETTSKRIN, trä, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid150 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med mabépärlor, tot vikt ca 1,4 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
TAKPLAFOND, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld och platina, med gammalslipade diamanter, tot vikt ca 1,9 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est600 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, lergods, sannolikt 1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
BORDSTELEFON, Televerket, Nynäshamn, 1900-talets början
Final bid450 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LYUDMILA SHENDEROVA (född ?), blandteknik på duk, signerad och daterad 2021
Final bid550 SEK
Est500 SEK
STAFFLI, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1950-/60-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
FOTPALL, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 5,2 g
Final bid3,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
RING, 18k guld, med opaler, tot vikt ca 2,4 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
JULIA KOTENKO (född ?), blandteknik på duk, signerad och daterad 2019
Final bid450 SEK
Est500 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 3 del, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
GLASHÄNGEN, 7 st, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
VAS, glas, sannolikt 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, konstmassa, efter Auguste Moreau, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
BESTICK, 21 del, silver, sannolikt 1900-talets första hälft, tot vikt ca 1 390 g
Final bid7,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamanter, tot vikt ca 4,5 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
KLÄDHÄNGARE, svartlackerad metall, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KUDDAR, 2 st, &Tradition, samtida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 12,4 g
Final bid6,200 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Final bid500 SEK
Est500 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla kolsten, bärnsten, brons Kalevala, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, sannolikt 1900-talets första hälft, tot vikt ca 1 372 g
Final bid9,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK