KÖKSHANDUKAR, 36 st, linne,1900-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vik ca 1,3 g
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK

IDA HILDEBRAND, fåtölj, "Pipe", Friends & Founders, 2000-tal
Final bid1,500 SEK
Est3,000 SEK

Final bid1,500 SEK
Est3,000 SEK

ANDERS DRAGSTED, skål, silver och glas, Danmark, 1918, vikt utan insats ca 250 g
Final bid2,400 SEK
Est1,800 SEK

GRYTA, emaljerat gjutjärn, Kockums, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK

MARIANNE RICHTER (1916-2010), 2 st skulpturer, keramik, monogramsignerade
Final bid250 SEK
Est400 SEK

TISSOT, herrarmbandsur, stål, Seastar, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

SPEGEL, förgylld och bronserad, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK

HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,7 g
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK

SERVISPORSLIN, 12 del, porslin, "Blå Blomst", Royal Copgenhagen
Final bid350 SEK
Est500 SEK

GERDA STRÖMBERG, 1 par ljusstakar, glas, "P50", Strömbergshyttan
Final bid200 SEK
Est300 SEK

ORIENTMATTOR, 2 st, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK

TUPPLJUSSTAKE, smide, Käck & Hedbys Leksand
Final bid850 SEK
Est500 SEK

SOFFBORD, 2 st, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

GUSTAF JANSON, 1 par ljusstakar, sterlingsilver, CG Hallberg, 1959, tot vikt ca 436 g
Final bid550 SEK
Est800 SEK

SERVETTER, 25 st, linne, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK

STARKVINSGLAS, 8 st, Theresienthal, Tyskland. 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK

SERVISDELAR, 24 del, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK

STOL, Lindome, sengustaviansk, sent 1700-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK

VINGLAS, 12 st, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

VITRINSKÅP, 1930-/40-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK

RING, 18k vitguld, med safir och briljanter, tot vikt ca 2,1 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK

LARS THORÉN, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

FLASKSKEPP, 4 st, 1990-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

ORIENTMATTA, galleri, old, ca 430 x 112 cm
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK

RING, sterlingsilver, inköpt på Ateljé 15 Norrköping
Final bid200 SEK
Est300 SEK

COLLIER, BROSCH OCH 2 PAR ÖRHÄNGEN, silver, med markasiter, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK

SERVETTER, 33 st, linne, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK

FISKEKONT OCH LÄDERVÄSKA, björk, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK

MILAN VOBRUBA, 5 st vaser, glas, signerade och daterade bla 1980
Final bid200 SEK
Est300 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, 50 del matservis, porslin, "Christineholm", Fyrklövern, år 2000
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK

ORIENTMATTA, old, ca 125 x 250 cm
Final bid550 SEK
Est500 SEK

YTTERFODER, 1 par, porslin, "Empire", Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö bruk, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK

CAFÉSTOLAR, 1 par, smide, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK

SPEGEL, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK

SERVISGLAS, 32 st. Reijmyre, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK

KARL LAINE, hänge med kedja, silver, "Spiderweb", Finland 1976, tot vikt ca 9 g
Final bid400 SEK
Est500 SEK

VASER, 3 st, porslin, sannolikt Japan, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK

LEKSAKER, 2 del, ångmaskin och leksakslok "old Smoky" Wilesco, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK

RESERVOARPENNA, Parker, stift i 18k guld, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK

TÅRTSPADE OCH SKED, silver, bla GAB Stockholm 1966, tot vikt ca 85 g
Final bid850 SEK
Est300 SEK

JOHANNES ANDERSEN, soffbord, teak, Trensum, 1960-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

SKÅLAR, 5 st, Orrefors varav 4 st Sven Palmqvist "Fuga"
Final bid250 SEK
Est300 SEK

MARGARETA HENNIX, ytterfoder, 1 par, porslin, "Krokus", Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est300 SEK

ALBERT ENGSTRÖM SAMT AXEL ERIK KARLFELDT, 10 + 5 vol, halvfranska band, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK

KANNA, SKÅL SAMT FAT, silver, 1900-tal, tot. vikt ca 200 g
Final bid2,000 SEK
Est800 SEK