LISA LARSON, figur, stengods, "Lotta" ur serien "Larsons ungar", Gustavsberg
Final bid600 SEK
Est500 SEK
COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN OCH RING, silver, bla Saarela Arvo, Enköping 1955
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 1 par, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 524
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK
HATT, Starr Western Store, El Paso Texas, 1900-talets mitt, med originalask
Final bid400 SEK
Est400 SEK
FAT OCH SKÅLFAT, 4 st, porslin, Meissen, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, 1940-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SOCKERSKÅL MED LOCK, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 605
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LONGINES, fickur, 14k guld, dam, tot vikt ca 30 g
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
MATTA, Marocko, ca 290 x 210 cm
Final bid5,000 SEK
Est6,000 SEK
KARAFFER, 1 par, glas, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, 14k / 18k guld, Lorus, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 16,6 g
Final bid6,000 SEK
Est8,000 SEK
TEATERKIKARE, mässing och pärlemo, 1800-/1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
VASER, 2 st, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 9,7 g
Final bid5,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
JAN WICKELGREN, taklampa, "Sonatra", Fagerhults
Final bid250 SEK
Est500 SEK
MILAN VOBRUBA, 5 del, glas, vaser/skålar, Gusum, 1900-talets andra hälft, signerade
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LORNJETT, silver, med onyx och markasiter, art déco, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ASTRI BERGMAN TAUBE (1898-1980), färglitografi, signerad och numrerad 169/210
Final bid250 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, 14/18k guld, Arsenal, tot vikt ca 20,8 g
Final bid6,400 SEK
Est8,000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,1 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
ERIK OLSON (1901-1986), färglitografi, signerat och daterat 1953
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PRAKTVAS, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
RAIJA UOSIKKINEN, 3 tekoppar med fat, porslin, "Sinilintu", Arabia, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KARMSTOL, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1023
Final bid800 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, Stockholm 1962, vikt ca 19 g
Final bid10,500 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
BORDSSKÄRMAR, 1 par, lackarbete, orientaliska, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VINKANNA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall, art dèco, 1920-/30-tal
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Magnific, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 36,8 g
Final bid13,500 SEK
Est10,000 SEK
STIG LINDBERG, 28 del, kaffeservis, porslin, "Adam", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Hugo Kejerfors
Final bid200 SEK
Est400 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SOPPSLEV, silver, EJB 1861, vikt inkl trähandtag ca 112 g
Final bid300 SEK
Est600 SEK
BO BESKOW, (1906-1989), blandteknik, signerad
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 2,8 g
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
PAUL HOFF, skulptur, stengods, "Stor knipa", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, gulmetall, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, Vallonmässing, 1900-tal
Final bid750 SEK
Est300 SEK
SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 6,3 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 1 par tekoppar med fat, porslin, "Je t'aime/Golden Sun", Bing & Gröndahl
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.35 ct enligt gravyr
Final bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SMYCKEN, 18k guld, tot vikt ca 11,2 g
Final bid4,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
SERVISPORSLIN, 4 del, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Final bid650 SEK
Est300 SEK
KNIV, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Lilla Skansen", Gustavsberg
Final bid550 SEK
Est300 SEK