VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Final bid350 SEK
Est500 SEK

BING & GRÖNDAHL, 17 del teservis, porslin, "Musselmalet", Danmark
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK

DRÄKTSMYCKE, till folkdräkt, silver, CG Hallbergs Guldsmeds Ab, 1985
Final bid950 SEK
Est800 SEK

LAKAN, 8 st, linne, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK

BING & GRÖNDAHL, 24 del matservis, porslin, "Musselmalet", Danmark
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK

MADELEINE PYK (född 1934), färglitografi, signerad och numrerad 4/250
Final bid350 SEK
Est800 SEK

SMYCKEN, 7 st, olika material bla silver, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BING & GRÖNDAHL, 3 del servisporslin, "Musselmalet", Danmark
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK

JULSERVIS, 40 del, porslin, "Svenska Jultraditioner", Axel Eliasson, Schumann, Fyrklövern
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK

KNAPPDRAGSPEL, Cesira Sassaroli, Castelfidardo Italien, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

COCKTAILGLAS, 6 st, Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK

GUNNAR NYLUND, 3 st, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Final bid250 SEK
Est300 SEK

ORIENTMATTA, old, ca 200 x 305 cm
Final bid300 SEK
Est800 SEK

GUNNAR NYLUND, 4 st, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Final bid700 SEK
Est400 SEK

SERVERINGVAGN, bambu och rotting, 1900-alets mitt
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK

DUKAR, 6 st, bla linnedamast, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

BING & GRÖNDAHL, 12 st djupa tallrikar, porslin, "Musselmalet", Danmark
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK

LIKÖRSERVIS, 8 del, pressglas, art déco, 1920-/30-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

DAVID ANDERSEN, sked, sterlingsilver, Norge, vikt ca 20 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK

KOPPARSTICK, efter Antonio Corregio, 1700-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK

TANDPETARE, 18k guld, sannolikt 1800-tal, vikt ca 3,4 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK

SKÅP, nyrenässans, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est800 SEK

HERMAN TALVIK (Estland, 1906-1984), olja på duk, signerad
Final bid7,800 SEK
Est2,000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar 1957, tot vikt ca 375 g
Final bid1,100 SEK
Est1,800 SEK

ÖVERLAKAN, 2 st OCH ÖRNGOTT, 3 st, linne, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

SLAGBORD, allmoge, furu, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK

LAKAN, 8 st, linne, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK

BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, kromad metall, 1930-/40-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

WALTER GUSTAFSSON, mortel med stöt, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

FICKUR, sk mormorsur, silver, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BURBERRY, jacka, quilitad, strl XL, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK

LÄSBORD, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est600 SEK

SKULPTUR, lergods, Goldscheider, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

RING, 14k guld, med rubiner, vikt ca 2,3 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK

SIGNE PERSSON-MELIN, 11 st, skålar, glas, "Flagg", Boda.
Final bid200 SEK
Est500 SEK

COLLIER OCH ARMBAND, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK

KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, papperskorg, "Vågspel"
Final bid300 SEK
Est400 SEK

KNAPPDRAGSPEL, Excellent, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK

PLÄDAR, 2 st, bl a Berger of Norway
Final bid450 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, metall, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK

INGEGERD RÅMAN skål, Johansfors, signerad.
Final bid250 SEK
Est500 SEK

TOTÊME, handväska, "T-lock"
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, sent 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK

KANDELABRAR, 2 st, smide, bla Käck & Hedbys, Leksand, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK

EERO SAARINEN, karmstol, "Executive chair", Knoll, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK

KÖKSHANDUKAR, 50 st, linne, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK