INGE PETTERSSON (född 1944), olja på duk, signerad
Final bid750 SEK
Est500 SEK

SAMLING TÅGDELAR, Fleischmann samt Minitrix, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK

ALVAR AALTO, fat, glas, "Savoy", Iittala, signerat, numrerat 258/1989
Final bid300 SEK
Est300 SEK

MEKANISK LEKSAK, plåt, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est400 SEK

PÄRLCOLLER, odlade pärlor, lås 18k guld
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK

FIGURER, 5 st, keramik, orientaliska, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

GÖRAN WÄRFF, 32 del, servisdelar, kristall, "Silvia", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est800 SEK

CHRISTIAN DIOR, brosch, sannolikt sent 1900-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK

MANSCHETTKNAPPAR, 4 par, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK

ESCADA, 2 st, skärp, sannolikt sent 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK

KRUS, Höganäs, 2 l, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK

MORTEL MED STÖT, malm, sannolikt tidigt 1900-tal, större modell
Final bid200 SEK
Est400 SEK

VÄGGRELIEF, gjutjärn, Husqvarna, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

ARKIVHURTS, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK

RINGAR, 2 st, metall, med blå samt röda stenar, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BROR JÖNSSON (född 1931), olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, kinesisk stil, Petersens, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK

LEIF AHRLE (född 1943), glasmålning, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK

HISSGARDIN, linne, bredd ca 152 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK

KARMSTOLAR, 6 st, Baltazar Beskow AB, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK

TAKKRONA, venetiansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

VÄLLINGKLOCKA, mässing, större modell, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

Final bid200 SEK
Est500 SEK

CARTIER, scarf, siden, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK

HALSSMYCKE, sameslöjd, masurbjörk och horn, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BOK, "Östergötland, ett bildverk", Allhems förlag
Final bid100 SEK
Est300 SEK

VÄGGLAMPOR, 3 st, mässing, JT Kalmár, sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

ARDY STRÜWER (1939-2023), färglitografi, signerat och numrerat 22/290
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK

ALVAR AALTO, vas, glas, modell nr 3032, Finland, signerad
Final bid700 SEK
Est800 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, K&EC, 1956, vikt ca 249 g
Final bid550 SEK
Est400 SEK

VASER, 3 st, porslin, Lindform Stockholm, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK

BORDSLAMPA, alabaster, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BARGLOB, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK

MODELLBIL, BMW 507, Revell, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

SKULPTURER, 5 st, trä, 1900-talets första hälft, varav 2 signerade Dal-Edvin
Final bid200 SEK
Est500 SEK

SERVISPORSLIN, 14 del, porslin, Tyskland, 1970-/80-tal, med julmotiv
Final bid250 SEK
Est600 SEK

OSTKUPOR, 2 st, glas, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK

PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BLUS, siden, orientalisk, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

SILVERSMYCKEN, bla enstensring, manschettknappar mm
Final bid200 SEK
Est500 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, Cottex, metall och glas, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK

LONGINES, damarmbandsur, manuell, 1940-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK

TORALF JERGILL (1900-1995), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK

ALEXANDER LERVIK, fåtölj, "Jeffersson", Skandiform, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK

LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid2,000 SEK
Est800 SEK

SPELBORD, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

TAKKRONA, malm, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

FIGUR, bemålad gips, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK