PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, silverlås, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

GUNNAR NYLUND SAMT WILHELM KÅGE, 3 del, stengods, bla "Eldorado", Rörstrand och Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK

MARGARETA WALLIN (1912-1990), akvarell, signerad
Final bid300 SEK
Est600 SEK

AXEL KLEIMER (1881-1945), olja på duk, signerad
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK

RINGAR, 2 st, 23k guld, svenska stämplar 1947, tot vikt ca 7,7 g
Final bid7,600 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK

FIGURGRUPP, porslin, Dresden, Tyskland, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK

ARMBANDSUR, stål, Movado, acvatic, 1900-talets mitt
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK

KIKARE, Zenith Mariner 7x50
Final bid200 SEK
Est300 SEK

VÄGGHYLLA, teak, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

RING OCH HÄNGE, silver, med bergskristall, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK

JORDGLOB, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK

BLOMBORD, rotting, 1940-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK

MUGG, silver, Hawksworth, Eyre & Co, Sheffield 1892, England, vikt ca 171 g
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Cesons, Stockholm 1967, tot vikt ca 84 g
Final bid900 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKE, 3 del, vitmetall, Ceasar Stoffi, Nagel
Final bid800 SEK
Est600 SEK

PER OLOF OLSSON (född 1949), färglitografi, signerad och numrerad 274/350
Final bid250 SEK
Est500 SEK

MARIANNE WESTMAN, tekanna, porslin, "Mon Amie", Rörstrand, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK

AINAR AXELSSON, 1 par, silver, GAB, Stockholm, 1967
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK

GLASKUPA MED GIPSRELIEFER, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK

BOKBAND, 13 vol, Berömd Litteratur världslitteraturens mest bekanta verk..., Baltiska Förlaget Aktiebolag, Malmö 1927
Final bid200 SEK
Est300 SEK

SAMLING SERVERINGSBESTICK, silver, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 183 g
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK

SÄNGBORD, möjligen IKEA, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

VOLVO, S80, 2,5T, manuell, årsmodell 2008, reg nr FUP191
Final bid14,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK

RINGAR, 3 st, 23k, total vikt ca 13,8 gram
Final bid13,500 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK

ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940), tusch, signerad
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK

SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK

TAKKRONA, mässing, oskariansk, 1800-/1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK

GALLERSKÅLAR, 1 par, flintgods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

RING OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, silver, med vita stenar, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK

SÄNGBORD, omkring år 1900
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK

KNIVAR, 1 par, silver, NLD & Co, 1924, tot vikt ca 60 g
Final bid550 SEK
Est400 SEK

LISA LARSON, väggplakett, ''Dam'', ur serien Unik, Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK

WILGOT OLSSON, olja på duk, signerad
Final bid400 SEK
Est800 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, "Lessebo", svartmålad, Byarums Bruk
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK

BORDSLAMPA, teak, RB Stilarmatur, Tranås, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est600 SEK

TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, famille rose, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

KARL ÖRBO (1890-1958), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, fönsterlampa, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK

KANDELABRAR, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK

ASK, silver, stämplar 835, vikt ca 109 g
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK

LIMKNEKTAR, 3 st, järn, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK

KARL ERIK EKSELIUS, skrivbordsstol, "Mondo", för JOC Möbler Vetlanda, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK

BOK, "Karta öfver Norrbottens län", Nils Selander (1845-1922), Generalstabens Litografiska Anstalt, L. Bergs Förlag
Final bid200 SEK
Est400 SEK

GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad -54
Final bid550 SEK
Est600 SEK

VÄGGLAMPA, industrimodell, 1900-tales första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK

ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant, tot vikt ca 1,5 g
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK

KARAFF OCH SNAPSGLAS, 12 st, glas, motiv efter Lasse Åberg, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK

OMEGA, fickur, silver, 1900-talets första hälft
Final bid750 SEK
Est800 SEK