ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.19 ct, tot vikt ca 4,5 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK

BLOMSTERFAKIR SAMT BORDSDEKORATIONER, glas och lergods, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, mässing, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est600 SEK

LÖVSÅGSARBETE, trä, postvagn, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK

SAMLING MÄSSINGSFÖREMÅL, 4 del, bla ask, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

BÖCKER, 9 band, "Uppfinningarna", Baltiska Förlaget AB, Malmö, 1926.
Final bid200 SEK
Est400 SEK

TRATTGRAMMOFON, sannolikt sent 1800-tal
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK

ARMBAND SAMT DOSA, silver, 1900-talets första hälft, tot. vikt ca 55 g
Final bid550 SEK
Est300 SEK

HÄNGE, 18k guld, svenska stämplar NSE, med skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 5,5 g
Final bid1,900 SEK
Est3,000 SEK

MUGG, sterlingsilver, svenska stämplar ATL 1949, vikt ca 134 g
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK

SOCKERSKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, otydliga svenska stämplar GF, tot vikt ca 398 g
Final bid4,400 SEK
Est4,000 SEK

ALLIANSRING, 18k guld, med diamanter, svenska stämplar Stockholm 1959, tot vikt ca 2 g
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK

SERVISPORSLIN, 14 del, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Final bid600 SEK
Est800 SEK

KARTA, "Charta öfwer Sjö och Stapelfladen Norrköping...År 1796", sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, MEMA, 1953, tot vikt ca 95 g
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK

ORIENTMATTA, old, ca 222 x 135 cm
Final bid250 SEK
Est600 SEK

JACOB ÄNGMAN, dessertbestick samt kaffeskedar, 12 + 6 st, silver, "Rosenholm", GAB, 1940- och 60-tal
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK

PETER DAHL (1934-2019), färglitografi, signerad och numrerad 138/290
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

SITTPUFF, läder, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

SÄNGRAM, Grange, 2000-tal
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK

MJÖLKKANNA, silver, CG Hallberg 1915, vikt ca 175 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK

JOHAN LUDVIG RUNEBERG, 6 vol, "Samlade skrifter", Världslitteraturens Förlag, Malmö, 1928
Final bid200 SEK
Est300 SEK

ORIENTMATTA, old, galleri, ca 363 x 105 cm
Final bid350 SEK
Est600 SEK

SERVISPORSLIN, 31 del, porslin, "Arctica", Arabia
Final bid200 SEK
Est800 SEK

KONSOLBORD, 1900-talets mitt
Final bid850 SEK
Est400 SEK

LJUSSTAKE, tenn, 1800ö-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k vitguld, med briljantslipad diamant
Final bid2,600 SEK
Est3,500 SEK

LISA LARSON, väggplakett, stengods, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

HÄNGEN, 3 st, 18k guld, tot vikt ca 3,6 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK

KNIVAR, 4 st, silver, C G Hallberg, Stockholm 1940-/50-tal
Final bid950 SEK
Est600 SEK

BOOTS, RM Williams, strlk 6
Final bid450 SEK
Est800 SEK

SERVERINGSVAGN, kromad metall, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est800 SEK

FLYGPLAN, plåt, Louis Marx & Co, Japan, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK

RING, 23k guld, svenska stämplar, vikt ca 8,3 g
Final bid8,200 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK

RING, 18 tvåfärgat guld, med 9 briljantslipade diamanter tot ca 0.29 ct, tot vikt ca 4 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK

RING, 23k guld, svenska stämplar, vikt ca 4 g
Final bid4,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

GUNNAR KANEVAD, ljusstake, trä, signerad och daterad 1981
Final bid200 SEK
Est300 SEK

KOPPARFÖREMÅL, 4 st, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

BARBIEDOCKA, "Midge", © 1962 Barbie ® © 1958 by Mattel, med väska, kläder och tillbehör, 1960-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK

BÖCKER, 8 + 6 vol, halvfranska band, bla HC Andersens sagor
Final bid200 SEK
Est300 SEK

PIEDESTALER, 1 par, bemålat gips, Spanien, 1900-talets slut
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 1,9 g
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK

SKÅL, silver, MGAB 1954
Final bid300 SEK
Est300 SEK

VÄGGLAMPOR, ett par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est800 SEK

KORG, metall, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK

PLÄD, päls, 1900-/2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k vitguld, med diamant, tot vikt ca 3,9 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK

ORIENTMATTA, semiantik, ca 234 x 148 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 SEK