GLÖGGSERVIS, 9 del, glas, Boda Nova, sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
NATTKARAFF, glas, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, sannolikt sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, "Silur", Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est800 SEK
PIEDESTAL, bambu och rotting, 1940-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, svenska stämplar 1894, med blå syntetisk sten, tot vikt ca 4,6 g
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
LJUSSTAKAR, 6 st, glas, sk fattigmanssilver, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
EMALJSKYLT, "Svecia", 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 101/1
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK
TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets senare hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, teak, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SPARBÖSSA, keramik, äpple, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
JURGEN VON KONOW (1915-1959), olja på duk, signerad och daterad 1954
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
FONTÄNBORD, sannolikt 1960-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
Final bid500 SEK
Est500 SEK
VAS, silver, MGAB 1969, vikt ca 81 g
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ÄGGKOPPAR, 4 st, marmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, keramik, Tilgmans, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATTA, Kina, old, ca 246 x 157 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
WILHELM KÅGE, kryddhylla, trä och porslin, "Blå Pyro", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SKÅL PÅ FOT, kolmårdsmarmor, signerad och daterad WG 1974
Final bid550 SEK
Est400 SEK
MINIATYRVASER, 11 st, trä, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est300 SEK
LODUR, omkring år 1900
LODUR, omkring år 1900
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
ORIENTMATTA, Sarouk, ca 100 x 70 cm
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, Alpina Standard, stål, manuell, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est500 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Final bid550 SEK
Est400 SEK
BORDS-/VÄGGLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
TRASMATTA, enligt uppgift Marimekko, sannolikt sent 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
STOLAR, 1 par, gustavianska, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KRYDDSERVIS, 13 del, porslin, Hacekfors, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
LYKTOR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid500 SEK
Est600 SEK
MATGRUPP, 5 del, teak, 1950-/60-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
KARAFF MED GLAS, 6 st, glas, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, glas, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN, 3 par, 18k guld, odlade pärlor och snäckskalskaméer, svenska sämplar, tot vikt ca 6,8 g
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TESERVIS, flintgods, "Skåne"/"Vindsäter", Rörstrand, omkring år 1900
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
STOLAR, 1 par, sengustavianska, 1800-talets fösta hälft
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
SERVERINGSFAT, porslin, "lökmönster", Meissen, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
VIN-, WHISKY- OCH SNAPSGLAS, 24 st, glas, Duka, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SKRIVSTÄLL, tenn, Svedboms Guldsmeds AB, Vetlanda, 1934-36
Final bid200 SEK
Est300 SEK
DALAHÄSTAR OCH SPARGRIS, 8 st, bemålat trä, Dalarna, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK