BESTICKLÅDA. allmoge, 1800-tal
Final bid950 SEK
Est400 SEK
JAROSLAW CHUDY, oljemålning, signerad och daterad 92, större format
Final bid10,500 SEK
Est4,000 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid750 SEK
Est500 SEK
TAMBURMAJOR, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SAMLING TAVELRAMAR, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est500 SEK
BOUILOTTELAMPA, brons, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SOPPSLEV, silver, svenska stämplar 1853
Final bid250 SEK
Est500 SEK
KOPIEMÅLNING, av Jeanine Aeply, stilleben, bemålad reproduktion sk pochoir
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SOFFBORD/SIDOBORD, HAY, "Tulou", samtida
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
PABLO PICASSO, utställningsaffisch, 1954, tryckt hos Mourlot, Paris
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, otydligt monogramsignerad
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
TRÄSKÅLAR, 2 st, allmoge, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BENGT ORUP. 6 st, selterglas, "Strikt”, Johansfors, 1950-/60-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
RING, platina, central gammalslipad diamant ca 0.96 ct
Final bid25,000 SEK
Est32,000 SEK
KARMSTOL, Bolia, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
JAROSLAW CHUDY, oljemålning, signerad och daterad 91, större format
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
KOPPARTUNNA, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 14 st, Gärsnäs, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702", Karl Andersson & Söner
Final bid4,200 SEK
Est6,000 SEK
SIDOBORD, 1800-/1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
KONTORSSTOL, 2000-tal, kromad stomme, höj- och sänkbar
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SEKRETÄR MED SNEDKLAFF, barock, 1700-tal
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
LEON RANSMEIER, "Revolver", 2 st barstolar, Wrong London, HAY
Final bid1,000 SEK
Est1,800 SEK
ISHINK, metall, A Daydream Production, Australien, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
BRANDSPRUTA, koppar, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MATTA, tuftad, Malin Ångström, Axeco design, 171 x 223 cm
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
BORDSPENDYL, marmor och brons, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
ASSIETTER, 6 st, lergods, Gefle, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
HANDDUKAR, 20 st, linne, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est500 SEK
VAS, porslin, Gustavsberg, sannolikt sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BLOMBORD, rotting, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est600 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 3 par, Sporrong, mässing, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
EMMAFÅTÖLJER, 1 par, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
OLA WIHLBORG, 11 st, stolar, "Reidar", Ikea, formgiven 2011
Final bid350 SEK
Est600 SEK
GUNNAR NYLUND, figurin, porslin, Rörstrand
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
HEE WELLING, "About a table AAT20", matbord, HAY
Final bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
BALJFÅTÖLJER, 1 par, empirestil
Final bid8,000 SEK
Est10,000 SEK
SOFFA, empirestil,
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet, NK, 1930-tal
Final bid25,000 SEK
Est3,000 SEK
SKÅL, trä, allmoge, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Final bid250 SEK
Est600 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Pernilla", för DUX
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
PIEDESTAL, plexiglas och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est300 SEK
BILL STUMPF OCH DON CHADWICK, skrivbordsstol "Aeron", Herman Miller, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
HANDDUKAR, 12 st, hellinne, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est400 SEK