FÅTÖLJER, 1 par, 2000-tal, klädsel av svart läder
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FASADLYKTA, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SERVISPORSLIN, keramik, "Röd Rubin", Gefle, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 115 del, porslin, "Maria", Rosenthal
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
HANDDUKSVÄV, linne, sannolikt 1900-talets andra hälft, till 12 handdukar
Final bid600 SEK
Est500 SEK
FICKUR OCH ARMBANDSUR, dammodell, bla Omega
Final bid750 SEK
Est300 SEK
DAMIAN WILLIAMSON, 4 st, stolar, "Spring HD", Depadova
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
DAMIAN WILLIAMSON, stolar, 4 st, "Spring HD", Depadova
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
CHAMPAGNESTRUTAR, 12 st, Monica Bratt, Reijmyre
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
TRÄSKÅL, allmoge, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKÅL OCH VAS, emaljarbete, Japan, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
TÄBRIZ, orientmatta, semiantik, ca 335 x 450 cm
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
BARNBÖCKER, 4 st, bla av Elsa Beskow, 1960-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
FICKURSSTÄLL, 2 st, mässingsplåt och glas, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, NM, Norge, 1900-tal, vikt ca 127 g
Final bid500 SEK
Est600 SEK
KRÄFTSERVIS, 12 del, porslin, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, "Caravaggio P3", Cecilie Manz för Lightyears, Danmark, samtida
Final bid750 SEK
Est1,200 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, England, 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
VASER, 1 par, porslin, Satsumas, Japan, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid2,600 SEK
Est400 SEK
SKEDAR, 7 st, silver, olika modeller, tot ca 345 g
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
SOCKERSKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, tot vikt ca 250 g
Final bid1,100 SEK
Est700 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, olika silversmeder bla 1810, tot vikt ca 235 g
Final bid1,000 SEK
Est700 SEK
TAVLA, tryck på välvt glas, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LANTERNA, koppar, 1900-tal, Holland
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TOM DIXON, taklampa, "MELT", silverfärgad
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
LEIF JØRGENSEN, 1 par benbockar, Hay, Danmark
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKPLAFOND, Karlskrona Lampfabrik, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
ADVENTSSTJÄRNA, Le Klint, "Snowflake", small
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SKÅL, tenn, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MARY-ANN TOLLIN-VERDE, pastell, monogramsignerad och daterad 39
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SPEGEL,, 1800-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est700 SEK
HÄNGEN, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 6,9 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Belid, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
MALMGRYTA, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, "Haga 210", Sven Erik Fryklund, Hagafors Stolfabrik AB, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJ, 1940-/50-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KOPPARBASE MED LOCK, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BRANDSPRUTA, Henrikssons Brandredskap Stockholm, mässing, 1800-/1900-tal,
Final bid250 SEK
Est500 SEK
NILS OCH KAJSA STRINNING, hylla "String", 1900-talets mitt
Final bid850 SEK
Est600 SEK
SKRIVSTOL, Edsbyverken, 1940-/50-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
GOLVFOTOGENLAMPA, vitmetall, sannolikt sent 1800-tal
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
JORDGLOB MED BELYSNING, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK